Polonya Hükümetinden Siber Güvenliğe Yeni Atılımlar!!

Polonya Savunma Bakanlığı ülkedeki üç üniversiteyle anlaşma yaparak  siber güvenlikte farkındalığı arttırmak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için yeni çalışmalar başlattı.

Özellikle yanı başındaki Ukrayna’daki iç karışıklarının arttığı bir dönemde ülkedeki üniversitelerle işbirliğine giderek siber güvenlik alanına yatırımlar yapması pek tesadüf olarak gözükmüyor.

Polonya Savunma bakanlığı daha önce Military University of Technology ile anlaşma yapmış ve gelecek yıl siber güvenlikle ilgili derslerin akademik takvimde yerini alacağı belirtilmiş. Hükümet bu üniversite dışındada geçen hafta perşembe günüde üç üniversiteyle yeni bir işbirliğine gitmeye karar vermişti.

Anlaşılan üniversiteler Varşova Üniversitesi, Varşova Teknik Üniversitesi ve Wroclaw Teknik Üniversitesi olup matematik ve bilgi teknolojileri alanında araştırma işbirliğine gitmişlerdir. Anlaşma kapsamında matematikçiler, IT uzmanları ve programcıların bu alandaki çalışmaları desteklenecek.

Polonya’daki gazetelerden Gazeta Wyborcza’a göre, Polonya’nın şuanda kendi kripto uzmanlarından yoksun olduğu ve  sonuç olarak müttefik olduğu ülkelerden şifreleme teknolijisi satın almak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Gazeteye göre Polonya ordusu şifreleme alanında bağımsızlığa gidebilme adına ve hedefleri karşılayabilmek için yaklaşık 50 tane güvenlik uzmanı alacak. Gelecek kişilerin çoğu Askeri Akademi’den olması beklenirken sivilllerinde görev almak için istekli olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir