33. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Polonya Sineması Rüzgarı!!

33. İstanbul Film Festivali bu sene 5  – 20 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve  sinemaseverleri yine dopdolu günler bekliyor. Festival kapsamında toplamda 200 film gösterilecek ve bu filmler arasında  Polonya sinemasının ödüllü filmleri de sinemaseverlerle buluşacak.

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin tarihçesine baktığımızda ilk olarak 1982 yazında “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak gerçekleşti. Gösterilen filmlerin sayısı itibariyle Türkiye’deki en kapsamlı film festivali olan Uluslararası İstanbul Film Festivali, 2007 yılında 170.000’e varan izleyici sayısıyla Türkiye’nin en büyük film festivali de sayılıyor. Kuruluşundan bu zamana kadar  yurtdışından birçok yabancı sinemacı, oyuncu ve yapımcıyı ağırlamıştır.

Festivalin Onur Ödülleri – Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda

33.Uluslararası İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü bu yıl arih, savaş ve insan yazgısı kavramlarını sık sık yapıtlarına konu eden büyük usta Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda alacak. Ödülü, sağlık sorunlarından ötürü İstanbul’a gelemeyecek olan yönetmenin adına, yönetmeninWalesa: Man Of Hope / Walesa adlı filminin 12 Nisan Cumartesi günü yapılacak gösteriminden önce filmin başrol oyuncusuna verilecek.

Andrzej Wajda : Wałęsa: Man Of Hope (2013)

Walesa0-1-1

İstanbul Film Festivali’nin Ustalar bölümündeki filmlerden biri olan Polonya’lı  yönetmen Andrzej Wajda’nın en yeni yapımı Wałęsa: Man Of Hope (2013) yer alıyor. Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda bu filmde, memleketlisi ve dostu Dayanışma Sendikası’nın lideri Lech Walesa’nın özeline ve hatta mahremine kadar giriyor. Basit bir dok işçisi olarak yola çıkan ama günün birinde Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen bu karizmatik liderin geçirdiği inanılmaz dönüşüme ışık tutmaya çalışıyor. Polonya’nın Oscar aday adayı olan filmin ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapıldı.

Lech Majewski : Köpeklerin Tarlası(2014)

02-onirica-field-of-dogs-psie

İstanbul Film Festivali’nin Ustalar bölümündeki Polonya sinemasına ait ikinci film ise Lech Majewski en yeni yapımlarından biri olan  Köpeklerin Tarlası(2014)’dır. Hatırlayacağınız gibi 2010 yılında Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberinde bulunan pek çok bürokrat, Rusya’da meydana gelen üzücü kazada hayatlarını kaybetmişlerdi. Bu filmde ise ulusal trajedi kişisel bir trajediye etki ediyor.

Akbank Galaları Kategorisindeki Polonyalı Film : Kürklü Venüs

la-venus-a-la-fourrure-2-g

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin en popüler bölümlerinin başında gelen Akbank Galaları bölümünde yıldızlar usta yönetmenlerle buluşuyor ve merakla beklenen filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimleri yapılıyor. Ve bu kategori içerisinde dünyaca ünlü yönetmen Roman Polanski’nin  Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Venus in Fur / Kürklü Venüs bulunuyor.

Filmin konusuna baktığımızda sadece iki oyuncunun sürüklediği bir tiyatro uyarlaması olup, bu ikilinin birbirine hazırladığı kurnaz tuzaklar aslında insanlık tarihi kadar eski, kadın ve erkek arasındaki savaşın bir yansımasıdır.

Altın Lale Kategorisinde : Papusza / Taş Bebek (2013)

Papusza-Still-1

Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan bu film, 2013 Selanik Izleyici Ödülü, 2013 Manaki FF (Macedonia) Bronz Kamera  ve 2013 Valladolid En İyi Yönetmen, Genç Jüri Ödülü almıştır. Filmde  Papusza lakaplı Bronisława Wajs’ın trajik kaderi ve  Roman cemaatini etkileyen olaylar anlatılıyor. Ayrıca filmin başrol oyuncusu Jowita Budnilk de 33. Uluslararası Film Festivali’nin katılımcılarından birisi olacak.

33. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Polonya ile ilgili sunumlar gerçekleştirilecek. Yapılacak sunumlar Türkiye – Polonya diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü nedeniyle iki ülkede yıl boyunca düzenlenen etkinlikler çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca festival, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (IKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenleniyor.

Filmler, yönetmenler, festivaldeki diğer filmler, yönetmenler ve seanslar hakkında daha ayrıntılı bilgiler için İKSV’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir