İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülünü Andrzej Wajda Alacak

Yaklaşık 4 gün sonra 33.Uluslararası İstanbul Film Festivali başlayacak. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü bu yıl, büyük usta Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda alacak.

Usta yönetmen, 6 Mart 1926 yılında Polonya’nın kuzey-doğusunda yer alan Suwałki kentinde doğmuştur. Eğitim hayatına baktığımızda Kracow Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim öğrenimi ve  Lodz Yüksek Sinema Okulu’nda yönetmenlik eğitimi görmüştür. İlk dönem filmlerinden Wajda’nın, duygusal bir tarih yaklaşımı ve romantik bir insan yazgısı kavramından oluşan kendi sanatçı damgasının yaratma yönteminin temellerinin atıldığını görürüz.

Andrzej Wajda, çağımızın en çok ödül alan yönetmenlerinden de biridir. 2000 yılında Akademi Ödülleri tarafından, yaptığı 35’i aşkın sinema filmi için Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve  2011 yılında da Uluslararası Primo Levi Ödülü verildi. Ayrıca Cannes Film Festivali Jüri Ödülüne ve daha birçok ödüle de layık görülmüştür.

33.Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nde Polonya sinemasından örneklerin de bulunduğu 200 film gösterilecek. Polonyalı yönetmenin filmi Wałęsa: Man Of Hope (2013), festivalin Ustalar kategorisi altında sinemaseverlerle buluşacak. Fakat ödülü, sağlık sorunlarından ötürü İstanbul’a gelemeyecek olan yönetmenin adına, yönetmenin Walesa: Man Of Hope / Walesa adlı filminin 12 Nisan Cumartesi günü yapılacak gösteriminden önce filmin başrol oyuncusu Robert Więckiewicz’e verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir