Slavs and Tatars ve Alfabe Ötesi Dalga İstanbul Modern’de

9 Ocak  2014 tarhinde İstanbul Modern’de Komşular – Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar adlı serginin açılışı yapılmıştı. Sergi kapsamında Polonyalı-İranlı bir ikili tarafından kurulan sanat kolektifi Slavs and Tatars, 10 Nisan 2014 tarihinde Alfabe Ötesi Dalga (The Transliterative Tease) başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

9 Ocak 2014 açılan sergi 10 Mayıs 2014 tarihine kadar ziyaretçilere açık bulunuyor. Sergi Türkiye ile tarihsel ve kültürel bağları bulunan Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkasya gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatçılarının öncü yapıtlarını buluşturuyor.

Slavs and Tatars, Eski Berlin duvarının doğusu ile Çin Seddi’nin batısı arasında kalan ve Avrasya olarak bilinen bölgeye yönelik polemikler ile yakınlıkları irdeleyen bir sanat kolektifi. Alfabe Ötesi Dalga, fonetik, semantik ve teolojik kaymalar üzerinden, hem bir direniş stratejisi, hem de kimlik politikaları, sömürgecilik ve liturjik reform kavramları üzerine bir araştırma stratejisi olarak transliterasyonun (yazılarda harf çevirisi) potansiyelini keşfe çıkıyor.

İstanbul Modern’deki sergiye Polonyalı-İranlı ikili, heykel niteliğinde ses-bazlı bir eser olan The Nose Twister-Burun Bükücü  (2014) ile katılıyorlar. Bunun yanı sıra ikili Alfabe Ötesi Dalga (The Transliterative Tease) başlıklı bir sunum-performans da gerçekleştirecek.

Bu ikilinin 10 Nisan 2014 günü yapacağı sunum, 2012 yılındaki  Not Moscow Not Mecca çalışmasının Orta Asya’da, Horasan ve Türkistan’da yürüttükleri araştırma ile Türk dilleri politikalarına yönelik İstanbul ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde devam ettirdikleri mevcut araştırmaya katkısı bulunuyor. Aynı çalışma daha önce  Kunstverein Bielefeld’de ve Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’nde sunuldu.

Etkinlik Türkiye – Polonya diplomatik ilişkilerinin 600.yılı kutlamaları kapsamında Adam Mickiewicz Institute desteğiyle düzenleniyor.

Etkinlik Tarihi : 10 Nisan 2014

Etkinlik Saati : 19.00 – 20.00

Etkinlik Sitesi : İstanbul Modern

Etkinlik Adresi :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir