TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Polonya Ziyareti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek 3 Nisan 2014 günü Polonya’nın Başkenti Varşova’ya  gelerek bir dizi resmi temaslarda bulundu. Varşova’daki temaslarının ardından son olarak 4 Nisan 2014’te(bugün) Krakow’a geçecek olan Cemil Çiçek, Krakow’daki Türk Şehitliğini ziyaret ederek yurda dönecek.

Ziyaret kapsamında Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (PISM) toplantıya katıldı ve toplantının ardından Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliğinde Türk toplumu ve Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (PISM) toplantısında Polonya-Türkiye ilişkilerine, Türkiye-AB ilişkileri ve uluslararası konular hakkında merak edilenleri cevapladı.

3 Nisan 2014 günü Polonya Meclisi’nde oy birliğiye alınan kararla Türkiye ile Polonya arasındaki 600 yıllık dostluk ilişkileri bir kez daha teyit edilmişti. Bu tarihi karar dolayısıyla Cemil Çiçek, Meclis Başkanı Ewa Kopacz ve tüm milletvekillerine teşekkürlerini sundu.

Çiçek, Türkiye – Polonya diplomatik ilişkilerinin 600.yılı kutlamaları kapsamında  iki ülkede de çok sayda etkinlikle kutlandığını bununda Türkiye ile Polonya arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirtti.

Çiçek, Polonya’nın Türkiye’yi AB konusunda desteklediğini belirterek,  dost ve müttefik Polonya’ya teşekkür etti. Ve bu desteğin gelecek dönemde de görünür ve güçlü bir şekilde devamını beklediğini dile getirdi.

IMAG0098

PISM’deki toplantının ardından Türkiye Varşova Büyükelçiliğinde Türk toplumu ve Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.  Gerçekleşen toplantı daha çok tanışma niteliğinde oldu ve özellikle Türk iş adamlarından gelen istekleri dinledi. İş adamları artan yatırımları ve gelecek  potansiyeli açısından  Çiçek’e  Polonya’da faaliyet gösterecek bir Türk Bankasnın olması yada Türk bankalarının buradaki bazı bankalarla anlaşması yönünde bir görüş bildirdi. Daha öncede bunu dillendirdeklerini fakat bu konuda herhangi bir ilerlemenin olmadığını da belirttiler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Varşova’daki temaslarının ardından bugün Krakow’da bulunan Türk Şehitliğini ziyaret ederek yurda dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir