“Şafaktan Gün Batımına Dünya” projesi İstanbul’da

20-26 Nisan 2014 tarihlerinde,  dünyanın çeşitli şehirlerindeki film okullarında okuyan öğrencilerin katılıp oluşturduğu “Şafaktan Gün Batımına Dünya” projesi kapsamında İstanbul’a gelecekler.

Bu proje Polonya’nın Lodz şehrinde bulunan;  Avrupa ve dünyadaki film endüstrisinde önemli bir yeri bulunan Lodz Film Okulu’nda Mirosław Dembiński ve Maciej Drygas tarafından başlatıldı. Kısa süre içerisinde tanınıp popülerleşen proje dünyadaki farklı şehirlerde bulunan film okullarıyla benzer çalışmalar yürütmeye başladılar.

Giderek daha çok popüler hale gelen “Şafaktan Gün Batımına Dünya” projesi Rusya, Ukrayna, Japonya, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Brezilya, ve Arjantin gibi ve yukarıda belirtmediğimiz birçok ülkede geniş bir kitleye hitap ediyor. Proje kapsamında gidilen birçok ülkede film gösterimlerinin yanı sıra  filmlerin yapımcıları tarafından etüt çalışmları yapılıyor.

Projenin 2011 yılı finalinde Minsk, Kiev, Moskova, Pekin ve Tokyo gibi şehirler ziyaret edildi ve tüm bu süreci anlatan  bir final filmi yapıldı. Ekip 2013 yılında Polonya’nın kuzeyinde bulunan Bydgoszcz, Erivan , Tiflis’ ve Moldova’nın başkenti Kişinev’i ziyaret etti ve yine tüm süreci anlatan film oluşturuldu ve oluşturulan yapıt  Tiflis Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi.

Diğer şehirlerde yapıldığı gibi Türkiye’de de “Şafaktan Gün Batımına İstanbul” projesiyle öğrenciler, öğretmenlerinin sanatsal gözetiminde işbirliği yaparak İstanbul hakkında belirli sayıda belgesel film çekecek. Bu kapsamda Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Vita Żelakeviciute, Mateusz Werner, Maciej Drygas, Mirosław Dembiński, Paweł Loziński ve Rafał Listopad gibi Polonyalı film yapımcıları ve yönetmenleri öğrencilerle buluşacak.

Şafaktan Gün Batımına İstanbul etkinliği Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerinin 600. yıldönümü kapsamında düzenlenmektedir. Proje, Polonya Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı, Adam Mickewicz Enstitüsü ve Culture.pl ortaklığında hayata geçiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir