Poznan Hakkında Merak Edilenler!!

Poznań (Almanca: Posen), Orta-batı Polonya’da bir şehir, Wielkopolska ilinin merkezdir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 597.900 (2002) nüfusu ile Polanya’nın 5. en büyük kenti olan Poznań aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir. Ve ayrıca genç nüfusun fazla olduğu bir öğrenci şehridir. Euro 2012’ye ev sahipliği de yapmıştır.


POZNAN FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Berline sınırı olan Poznan’da Fahri Başkonsolosluk bulunmaktadır.

Adres: ul. Nowa 18, 62-069 PALEDZIE-POZNAN

Telefon:   00 48-61 894 54 04

Faks: 00 48-61 894 54 04

 

Poznan’da İklim… #poznan iklim

Polonya’nın genelinde hissedilen sert kış soğukları Poznan’da da kendisini gösterir. Ama Başkent Varşova ile karşılaştırıldığında havanın biraz daha ılıman olduğu görülebilir. Yazın ise bunaltmayan düşük nem, gökyüzünün berraklığı ve zaman zaman yağan yaz yağmurları üzerinizde pozitif bir enerji oluşturduğu yadsınamaz.

 oceanofstupidity-photography-canon-eos-550d-poznan-34

Poznan’ın Turistler İçin Önemi… #poznan turizm

Poznan Polonya’nın bir nevi Avrupa’ya açılan kapısı olması niteliği bu şehrin stratejik konumunun ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Poznan yemyeşil ve büyük göllerden oluşan parklarıyla, modern kiliseleriyle, çok düzenli şehir yapılanmasıyla ve buluşma noktası farklı etkinliklere sık sık ev sahipliği yapan geniş meydanları bile görülesi şehirlere aday. Tarihi Zamek kalesi, Ulusal müzesi, yazın kürek yarışlarının yapıldığı muazzam büyüklüğü ve etrafındaki geniş yeşil alanı ile yakınındaki bir günde gezmekle bitiremeyeceğiniz hayvanat bahçesiyle ve ismini aldığı bu gölün manzarasına sahip Malta Alışveriş Merkeziyle Malta Gölü yine görülmeye aday yerlerden. Eski bira fabrikasından çevrilmiş olan orijinal mimarisiyle şehrin göbeğinde ki Stary Browar Alışveriş Merkezi ise Pozna’nın günün her saati işlek olan trafiğe kapalı caddesinin başında bulunması nedeniyle de ziyaretçi sayısıyla herkes tarafından bilinen bu AVM şehrin sembolü haline gelmiştir. Ayrıca Polonya’nın en önemli şairlerinden ve hayata gözlerini İstanbul’da 1855 yılında kapamış Adam Mickiewicz’in şehridir Poznan. Bu ünlü ve ülkesine ömrünü adamış şaire biraz atıfta bulunmadan geçemeyeceğiz;

Bir ülkü sevdalısı ünlü şair Adam Mickiewicz… #Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz, milletine gerçeği anlattığı için, yaygın bir okuyucu kitlesi buldu ve çocuk yaşta iken meşhur oldu. Bu açıdan onun şiirleri, işgal altındaki Polonyalıların manevi gıdası gibi aranır ve gizliden gizliye okunurdu.

Ezilmiş milletin ıstıraplarını “Atalar” adlı millî destanında dile getirdiği zaman, 21 yaşındaydı. Bu manzum destan ile, diğer eserlerinden bazıları bugünün dünya klasikleri arasında yer almış ve yaygın olan batı dillerine çevrilmiştir.

26 Kasım 1855 günü Şair Pera’da (bugünkü Beyoğlu) vefat etmiştir. Vefat ettiği ev şuanda müze olarak misafirlerini beklemektedir. Şairin bazı sözlerini paylaşacağız ve bu sözler onun ne kadar Türk ve Polonya halkı arasında köprü rolü olduğunu bariz bir şekilde sunuyor,

İstanbul’da, koleradan öleceğimi bilseydim, yine buraya gelirdim. Çünkü bu benim görevimdi. Ben, Fransa’da bir ilim akademisinin umumi katibi olmaktansa, bir Türk taburunun katibi olmayı tercih ederim.

Polonya’nın, komşu düşmanlar tarafından ezilmesine hiçbir devletin ses çıkarmadığı günlerde, tek dostumuz Türkler olmuştur. Biz Türkler’i düşmanımızın önünde eğilmediği ve Polonya’nın işgalini kabul etmediği için, üstün bir millet olarak severiz.

İstanbul_6133

Poznan’ın İş Dünyası İçin Önemi… #poznan iş dünyası

Önceki başlıklarda belirttiğimiz gibi Poznan’ın Berlin’e sınır olarak ne kadar önemli bir stratejik konuma sahip olduğu tartışılmaz. Bu şehirde neredeyse her ay düzenlenen Uluslararası fuarların yer aldığı geniş bir alana sahip fuar merkezi belki de iş dünyası için önem niteliğini göstermekte.

Poznan’ın Öğrenciler İçin Önemi… #poznan eğitim

Şehrin o canlı ve hareketli yaşantısını sahip olduğu genç dinamik nüfusundan aldığı söylenebilir. Polonya’nın en iyi ilk üç üniversitesinden biri olan Adam Mickiewicz Üniversitesi ve en iyi özel ekonomi okullarından biri olan Poznan Ekonomi Üniversitesi’dir.. Ayrıca birde başarılarıyla ünlü teknik üniversite olan Poznan Politechnika(Teknik) Üniversitesi de bulunmaktadır. İngilizce bilme oranı yüksek şehirlerdende birisidir Poznan.

Poznan’da Lehçe Dil Kursu #poznan lehçe

Tereddütsüz önerebileceğimiz kurs Polonya’nın en kaliteli 3 üniversitesinden biri olan Adam Mickiewicz Üniversitesi bünyesinde ki lehçe kursudur. Buradan alacağanız sertifikanın her yerde kabul göreceği ve sizin için artı değer taşıyacağı yine şüphesizdir.

The School of Polish Language for Foreign Students UAM
Collegium Maiusul

Adres: Ul. Fredry 10 , 61-701 Poznań , p. 13
Tel: (+4861) 829 45 16 – Faks: (+4861) 829 45 16
E-Posta: schoolpl@amu.edu.plWeb: www.schoolpl.amu.edu.pl

 

Poznan’ın Güzel Otelleri

Novotel (4 Yıldızlı): Novotel Poznań Centrum, Poznan’ın merkezinde, Poznan Uluslararası Fuar Alanı’na yalnızca 900 m uzaklıkta yer almaktadır. Otel uydu TV ve ücretsiz Wi-Fi içeren klimalı odalar sunmaktadır.

Novotel’in geniş odalarının tamamında çay-kahve yapma imkanı ve saç kurutma makinesi içeren bir özel banyo bulunmaktadır. Odaların her biri mini bar ve çalışma masası ile donatılmıştır.

Sabahları zengin bir kahvaltı büfesi servis edilmektedir. Novotel Poznan’da bar dahil olmak üzere 3 farklı yemek salonu mevcuttur. Restoran uluslararası yemeklerde uzmanlaşmıştır.

Konuklar Novotel’in iyi donanımlı fitness merkezini ziyaret edebilir veya kumarhanede biraz vakit geçirebilir.

Novotel Poznan Centrum, Stary Browar Alışveriş ve Sanat Merkezi’nin karşısında, Poznan Główny tren istasyonuna 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Eski Çarşı (Stary Rynek), otele 1,2 km mesafededir.

Sheraton Poznan Hotel

Sheraton Poznan Hotel, Poznań Główny Tren İstasyonu’na 850 metre mesafede yer alır. Poznań Uluslararası Fuarı’nın karşısındaki sokakta bulunan otel, klimalı ferah odalara ev sahipliği yapmaktadır.

Sheraton’ın aydınlık renklerle boyanmış odaları, kablolu kanalları izleyebileceğiniz düz ekran TV ile donatılmıştır. Odalarda, özel banyonun yanı sıra elektrikli su ısıtıcısı, mini bar ve buzdolabı da mevcuttur.

Sheraton Poznań’ın konukları, otelin sunduğu ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi ve sauna gibi pek çok olanaktan yararlanabilir. Otelde ayrıca bir spa ve sağlıklı yaşam merkezi de mevcuttur.

Sheraton, 2 restorana ev sahipliği yapmaktadır. Someplace Else’de Tex-Mex ve Amerikan yemekleri servis edilir. Fusion, füzyon mutfağında uzmanlaşmıştır. Otelin 2 barı Qube Café ve Qube Vodka Bar’da içecek, aperatif ve çeşitli içkiler sunulmaktadır.

50060263

Mercure Hotel

Poznan Uluslararası Fuarı, Mercure hotele sadece 500 metre mesafede. Odalarda ücretsiz internet ve düz ekran uydu TV’ li ses yalıtımı bulunmaktadır. Ayrıca bir fitness merkezi ve sauna yerinde bulunmaktadır. Poznań Enternasyonal Fuarı’na 500 metre mesafede bulunan Mercure Poznań, ücretsiz internet bağlantısı ve uydu TV ile donatılmış ses yalıtımlı odalar sunmaktadır. Otelde ayrıca fitness merkezi ve sauna da bulunmaktadır.

Mercure konukları sıcak renklerle klasik tasarım ve ahşap mobilyanın buluştuğu klimalı odalarda konaklamaktadırlar. Tüm odalarda elektrikli su ısıtıcısı, çalışma masası ve mini bar bulunmaktadır. Konuk odalarında ücretsiz maden suyu sunulmaktadır.

Otel, Poznań şehir merkezinde Poznań Tren İstasyonu’na 750 metre mesafedede konumludur. Imperial Kalesi, Mercure’e 450 metredir. Św Marcin Sokak ise 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Tesiste ücretsiz internet bağlantısı vardır. Ayrıca konuklar ek ücret karşılığında daha kaliteli Wi-Fi bağlantısından yararlanabilir.

Mercure’s Brasserie De L’Opera restoran gün boyunca Leh usulü ve uluslararası yemekler sunmaktadır. Konuklar, Metronom barda içecekler ve aperatifler alabilirler ve Cafe Passionata kahve ve kek servisi yapmaktadır.

Şehir içi Ulaşım

Poznan’da şehir içi ulaşımda otobüs, uzun hatlarıyla tramvaylar ve taksiler hizmet vermektedir. Ulaşımın gayet kolay olduğu Poznan’da en çok kullanılan araç tramvaylardır.

Konuk yazarımız Esat Sarı bizleri kırmayıp ve Poznan hakkında güzel bir yazı hazırladığı  için kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir