Ortak Mail hizmeti veren yeni girişim: Mail-Grubu.Com

2013 yılında Krakow’da Polonya’lı üç öğrenci tarafından herkese açık ücretsiz e-posta Platformu MailGrupowy.pl hayata geçirilmişti. 2014 yılının başlarında ise Türkoloji bölümü okuyan kişiler tarafından Türkçe çevirisi yapılarak Mail-Grubu.com yayın hayatına başlamış oldu.

Krakow’da başlatılmıs bu girişimin amacı  ‘ortak bir mail grubu’ sorununu çözmesidir – daha doğrusu öğrenci veya diğer kişi gruplarına yönelik ortak gelen kutusunun oluşturulmasıdır. .Tüm gruplar Mail-Grubu.Com’da kolayca ve hızlı bir şekilde haberleşebiliyorlar.

Ortak bir grup adresi olmasına rağmen, üyelerin her biri ortak gelen kutusunda kendi hesabıyla veya Facebook ile giriş yaparak oturum açabilir. Bu uygulama “mail grubu oluşturmak istiyorum ama herkesin e-posta adresi farklı uzantı içeriyor” diyenlere en kolay çözüm yolunu bulmaktadır.

Türkçe forum sitelerini inceleyerek böyle bir sonuca vardılar ki birçok öğrencilerin sorusu budur – Hotmail, Gmail veya Yahoo gibi gelen kutusunda paylaşılan ortak kullanıcı adı ve şifre haberimiz olmadan başkaları tarafından kullanılabilir, tüm iletilerimizi silebilir ve hatta öğretim görevlimize bizim adımızla ileti gönderebilir.

inboxBu girişim yukarıda bahsettiğimiz sorunları çözmekle beraber ögrencilerin ihtiyaçlarına göre  hazırlanmış birçok  fonksiyonu platformda bulundurmaktadır. Örnek vermek gerekirse daha önce yapılan sınavların soruları, ders notları vs gibi materyaller grup adresine yönlendirilerek tüm kullanıcıların bu bilgilerden yararlanması saglanıyor.

Bunlarla beraber Mail-Grubu’nda dosya boyutu 100Mb’a kadar olan çalışma notlarını veya diğer dosyalarını depolayabilirsiniz. Dosyalar, gruplar arasında paylaşıla bilir. Etiketler sayesinde (Gmail’deki gibi) ortak gelen kutusundaki iletileri birbirinden kolaylıkla ayırıp istediği konuya göre etiketleyebilir. Diğer fonksiyonları: Ortak Takvim – planlayıcı, Admin fonksiyonu, Grup sohbeti – Chat penceresi, Etkinlik ekleme panosu…

fff

Mail-Grubu – ortak e-posta hizmeti olarak, e-posta gelen kutusuna çok benzemesine rağmen, grup ihtiyaçlarına çök daha iyi cevap verebilecek şekilde hazırlanmış. Mail-Grubu.com’un Lehçe versiyonunda toplamda 450 binin üzerinde kullanıcı bulunuyor. İngilizce ve Türkçe versiyonları için henüz bir rakam açıklanmadı. Ayrıca isteyenler Android cihazlarına bu uygulamayı indirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir