Polonya’da Bir Erasmus

Önce bir merakla başlar herşey, kulaktan kulağa duyulan sözler; erasmus, yurtdışı, Polonya. Hepsi hayalden ibaretti başlangıçta. Belki harita da yerini bile tam kestiremediğin bir ülkeye gitmek, aylarca orada yaşamak? Yok yok imkansızdı bu. Dilini bilmediğin o insanların arasında, derme çatma ingilizceyle , Türkiye’de zor bela verdiğin dersleri geçmek zaten imkansızın da ötesindeydi.

Sonra zaman akmaya başladı, aniden olmuştu herşey. Sınav başvurusu-sınav-pasaport-kabul mektubu-vize-uçak bileti, ne çok şeyle uğraşmıştın. Her gün koşturmaca,stress, yorgunluk, Polonya Vizesi için beklerken geçirdiğin o gergin zamanlar. Kafanda ki onlarca yok hayır yüzler hayır hayır binlerce soru. Nasıl giderim, ne yerim ne içerim, dersler nasıl, okul,yurt, şehir nasıl, nasıl,nasıl, nasıl.. Sonra kapadın gözlerini 2 saniyeliğine ve açtığında uçakta yapılan ananosu duydun; ‘ Değerli yolcularımız lütfen kemerlerinizi bağlayınız inişe geçiyoruz’ Evet olmuştu artık, başarmıştın! İmkansızı hayal etmiştin ve şimdi hayalinin üzerinde ilk adımlarını atarak elinde valizin ilerliyordun.

İlk günler anlamadın ne olduğunu, okul,yurt,kayıt derken yorgunlukla geçti zamanın. Ama artık başlamıştın işte. Tebrikler  Sen bir Erasmus’sun. Yeni arkadaşların oldu, çılgın partiler başladı; Welcome Erasmus Party, Studentsky’ler, yurtta yapılan eğlenceler. Alkol, müzik,güzel kızlar, yakışıklı erkekler.Başın sıkıştığında bulmuştun verilecek cevabı; Sorry I’m Erasmus 🙂 Dünya senin etrafında dönüyordu artık. Hayatında ilk defa bukadar eğlenceli zaman geçirmiştin ve birdaha asla bukadar eğlenceli olmayacakı hiç birşey.

Havalar soğumaya başlamıştı bile. Noel hazırlıkları sarmıştı bütün şehirleri, tabi sende tatil planını yapmıştın. Nerede olacaktın yılbaşında arkadaşlarınla? Paris mi? Yoksa Amsterdam mı? Off ne kadar zordu değil mi karar vermek. Belki de hemen hemen hepsiyle orada tanıştığın arkadaşlarınla yapmıştın tatil planını. Günlerce beraber olucaktınız. Yeni tanışmıştınız belki ama bu sefer farklıydı sanki. Kardeş gibi yakın olmuştunuz. Evinizden binlerce kilometre uzakta yoldaş olmuştunuz birbirinize. Hatta belki de aşık bile oldunuz orda bir Türk gencine. Kim bilir? Sırtınız da çanta, elinizde harita günlerce gezdiniz avrupayı; Almanya, Hollanda, Macaristan, İtalya, Fransa ve daha niceleri. Tanımadığınız insanlarla aynı odayı paylaştığınız hosteller, pis ama ucuz diye tercih ettiğiniz oteller. Sanki yıllardır oradaymışsınız gibi gezdiğiniz şehirler, evet evet sanki sizin ülkenizdi orası. Ama haksızda sayılmazdınız çünkü siz Erasmus’tunuz. Hepiniz dost,arkadaş,kardeştiniz, büyük bir aileydiniz orda. Bunu , bir gün Budapeşte’de yada başka bir avrupa şehrinde ilk defa karşılaştığın gençlerin Erasmus öğrencisi olduklarını öğrendiğinde senin onlara, onlarında sana olan sıcaklığını fark ettiğin zaman anlamıştın. Siz gerçekten büyük bir aileydiniz.

Zaman su gibi akıp gitmişti, daha dün vize almayı beklerken, artık sayılı günün kalmıştı geri dönmek için. Nasıl olucaktı bu? Bu nasıl bir duyguydu böyle Allah’ım? Evine,ailene kavuşacaktın ama diğer evinden ve ailenden ise ayrılacaktın. İşte şimdi herşeyin farkına varmıştın; rüya bitmek üzereydi! Her gün o yollarını arşınladığın, kokusunu soluduğun, yılların yorgunluğunu duvarlarında taşıyan, soğuk, hüzünlü ama bir okadar da güzel Leh diyarından ayrılma vakti gelip çatmıştı işte. Belki de birdaha asla olamayacaktın orada, belkide baktığın o binalara bu son bakışındı, belki de son kez yürüyordun o yollarda.

Tüm bu karışık duygular içinde geçti son günlerin. Her saniyenin tadını çıkartmaya çalışarak, eğlenerek, gülerek geçirmeye çalıştın vaktini. Ve sonra… sonrası yok işte. Artık sonra diye birşey yok, hikaye bitti. Anılar var artık; yaşadıkların var, geride kalanlar var; güzel bir Polak kızı var mesela yada yakışıklı bir delikanlı. Gezdiğin şehirlerde başına gelmiş,seni hala gülümseten hikayelerin var, çokça da özlemlerin var içini acıtan. Sorry,you were Erasmus.

Yazar: Ozan Doğan

Polonya’da Bir Erasmus” için 8 yorum

 1. Avatar
  Serkan

  tebrikler guzel bir yazi olmus, devamini bekliyoruz

 2. Avatar
  Yeşim

  Sonundaki sorry,you were erasmus biraz sert gibi geldi :)ama gerçekten güzel makale olmuş ellerinize sağlık 🙂

 3. Avatar
  Furkan

  Hayallerimin Şehr-i Fredric Chopin in büyük Üstad’ın Şehr-i bekle beni geliyorum … Hayallerimi gerçekleştirmeye,yaşatmaya yeni dostluklar yeni arkadaşlıklar kurmaya geliyorum .. Bekle Polonya ben geliyorum

 4. Avatar
  beren

  Ben bu yolcugun belki başına bile varamadım henüz ama her kelime o kadar içtenki okudugum makalede kendimi buldum daha gitmeden, teşekkürler 🙂

 5. Avatar
  ozan

  Güzel yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Serkan kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum 🙂

 6. Avatar
  melisa

  Sayenizde olmayan hayalimi yarattiniz 🙂 Sanirim artik bende gitmek istiyorum evet evet orda olmaliyim lutfen olsun..

 7. Avatar
  ozan

  Umarım sende bu güzel deneyimi yaşarsın melisa 🙂

 8. Avatar
  ibo

  Söylediklerinin hepsi bire bir doğru katılıyorum herşeye şuan Polonya dayım. Avrupa gezisinden geldik bi hafta oldu ama projeleri atlamışsın 🙂 projelerden partilere gidemediğin günler oluyor. O sıkıntıyı da Atlatırsan geriye bi İtalya turu kalıyor 🙂 Macaristan Fransa İspanya Portekiz çek cumhuriyeti Avusturya Almanya hepsini gezdik İtalya ile Hollanda kaldı projeler bitsin ocakta tekrar başlayacağiz buralar için ben yurtdışına çıkmayı aklım kesiyordu ama şuanda masterimi İspanyada yada almanyada yapmak istiyorum herkesin gerçekten gelmesi gereken bi program 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir