Polonya’da Bir Erasmus – Eve Dönüş!!

Erasmus bitmiş Rüya sona ermişti artık, evet gerçekten bir rüya gibiydi herşey şimdi düşününce. Göz açıp kapayıncaya kadar olup bitmişti. Aylar sonra tekrar vatan topraklarına adım atmıştınız. Değişen hiç bişey yoktu buralarda; sinir,stress, trafik, araba sesleri, koşuşturan insanlar. Belki çok fazla olmamıştı gideli ama yine de tuhaf bir duyguydu. Yalan değil ilk başlarda bi yabancılık çekmiştiniz, özellikle de trafikte karşıdan karşıya geçerken artık yayalara yol veren şöferler yoktu 🙂

Tam anlam veremediniz olaylara aslında. Ailenize,arkadaşlarınıza, evinize, eski alışkanlıklarınıza kavuşmuştunuz. İlk günler hasret gidermekle geçti, hiç birşey düşünmediniz hatta mutlu anlarınız da oldu baya.Annenizin yemekleri unutturmuştu size herşeyi, ne de olsa aylarca döner yiyerek geçirdiniz öğünlerinizi. Bu şekilde  geçti zamanlar en başta. Sonra sezmeye başladınız tuhaflıkları. Mesela hiç Erasmus’tan bahsetmediğinizi, oralarda yaşadıklarınızı kimselerle paylaşmadığınızı farkettiniz. Bir akşam belki bikaç arkadaşınızla, kim bilir belki de yanlız başınıza, Polonya’dan getirdiğiniz Zubrowka vodkayı içtikten sonra tıpkı o eski günlerde yaptığınız gibi sokağa çıktığınızda etrafınızda eğlenmeye giden gençlerin değil de boş, karanlık ve soğuk caddeleri bulduğunuz an işte o lanet olası anda herşeyin farkına vardınız. Bitmişti herşey, muhtemelen bir daha asla yaşayamacaktınız o güzel günleri. Hemen geri döndünüz eve, sessizlik sarmıştık tekrar dört bir tarafınızı. Çok uzun bir zaman sürecek sessizlik.

Özlemiştiniz eskiyi hemde çok özlemiştiniz. Fotoğraflar paylaştınız facebook’ta, arkadaşlarınızı etiketlediniz, sayısız yorumlar yazdınız, eğlenmeye çalıştınız. Bazen’kalkın gidiyoruz’yazdınız mesela. Bazı günler telefonda görüştünüz saatlerce, yada kamera da muhabbetler ettiniz. Hala orada olan arkadaşlarınızla kamerada görüştünüz özellikle. Çünkü onlarla konuşurken içinizde ayrı bir mutluluk hissediyodunuz, anlam veremediğiniz, tarif edemediğiniz bir mutluluk. Sonra farkına varmıştınız ki evet bu çok tuhaf belki ama onlarla o kamerada konuşurken sanki oradaymışsınız gibi hissediyordunuz, sanki hala o güzel doğu avrupa ülkesinin kokusunu çekiyodunuz içinize. Bir kaç dakika da olsa sizi şuan olduğunuz yerden alıp binlerce kilometre uzağa götürüyordu bu duygular.

Ama artık ne yaparsanız yapın eskisi gibi değilde.Pişmanlıklarınız başlamıştı, keşke ile başlayan cümlelerin sayısı giderek artıyordu ne zaman Polonya’yı düşünseniz. Keşke şunu da yapsaydım, keşke şurda biraz daha vakit geçirseydim, keşke şurayı da görseydim, ahh keşkeler çoğaldıkça boğulacak gibi hissediyordunuz.Keşke,keşke,keşke, binlerce keşke..

Bazı zamalar kendinizi teselli etmek için, olsun ya yine giderim oralara ne varki diyordunuz. Ama sonra; evet giderim ama hiç birşey eskisi gibi olmayacak, eski arkadaşlar olmayacak, beraber yapılan o eğlenceli vakitler de olamayacak diye düşünüp tekrar melankoliye bağlıyodunuz. Artık ne sen eski sendin, nede o yerler.

Hele birde küçük biyer de yaşıyosan zaten zordu işin. Öyle zamanlar olur ki, o binlerce kilometre uzakta ki ülke de , senin kendi doğup büyüdüğün şehirden daha çok arkadaşın olduğunu farkedersin ki bu artık son darbe olur senin için.

Bu hikaye de burda son buldu gençler. Sonrasın da ne mi oldu? Sonrasın da Polona Gruplarında yeni Erasmuslarla muhabbet ederek geçti, onlara yardım ederek geçti çünkü unutmayın ki siz bir ailesiniz. Her geçen gün yeni üyelerin katıldığı büyük bir aile. Sonrasın da ne mi oldu? Sonrasında böyle yazılar yazıldı, duygular dile geldi. Ama onun da sonu geldi, dil sustu, kalem kurudu. Söz durdu,ama kalp ne durdu ne de unuttu.

Sizinle son nefesinize kadar kalacak anılarınız ve siz kaldınız geriye. Belki bir parça da biz kalmışızdır gönüllerde. Hoşçakalın. Hayırlı Ramazanlar.

Yazar: Ozan Doğan

Polonya’da Bir Erasmus – Eve Dönüş!!” için 3 yorum

 1. Avatar
  Yeşim

  It was really good article.When I started to read I was thought, its usual article like we always read but I noticed that ıt is not same.Yes ,I was erasmus student in Poland too.I stayed 5 mounths in this city and ıt was dream for me.Like you sayid,when I went to outside,I noticed Iam not in the Poland any more and I could not bring vodka unfortuanetly 🙂 nonetheless I hope someday I will go again to my city .Really thanks for this article I felt like I am reading my thinking.Dziekuje bardzo 🙂

 2. Avatar
  ozan

  Mrb Yeşim, yorumunu yeni gördüm. Neden ingilizce yazdığını anlamış değilim ama yinede güzel düşüncelerin için teşekkürler. Hislere tercüman olabildiysem ne mutlu bana 🙂

 3. Avatar
  Cem

  Polonyada hangi şehirde yaptınız erasmusu? Başlıktaki fotoğrafı Torun’a benzettim de bu güz dönemi için ilk tercihim olan şehri 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir