Dünyanın ilk internet crowdfunding platformu Crowdcube, Polonya pazarına girdi

Dünyanın ilk özsermaye crowdfunding sitesi olan ve alanında başarılı olan Crowdcube, Polonya pazarına girmeye karar verdi. Özellikle bu haber Polonya’daki girişimler ve girişimciler açısından epey önem arzediyor.

Crowdcube dünyanın ilk internet crowdfunding platformu olma özelliğini taşıyor. 2011 yılında Birleşik Krallık’ta başlatıldı ve İngiltere’de alanında iki büyük şirketten biri olma konumunda bulunuyor. Bugüne kadar Crowdcube, 130’dan fazla start-up, erken evre ve büyüyen işletmeler için 130 milyon  £’u geçen miktarda kullanım yapmış. Platformun yatırımcı tarafında 80 binden fazla kullanıcısı bulunuyor.

Crowdcube, Avrupa’nın en büyük risk sermayesi firmalarından birisi olan Balderton Capital tarafından geçen hafta 3.8 milyon £ Seri B yatırımı aldı. Balderton Capital’ın merkezi Londra’da bulunuyor fakat yatırımları dünya genelini kapsıyor.  Yatırımlarının yüzde 40′ı Birleşik Krallık, yüzde 40′ı Amerika Birleşik Devletleri ve kalan yüzde 20′lik kısmının ise Rusya ve Çin’de bulunuyor. Ayrıca FDA tarafından da yetkilendirilmiştir.

Crowdcube.pl alan ismiyle Polonya’nın Wroclaw şehrinde faaliyetlerine başladı. Kullanıcılar bir projenin hisse karşılıgında 50 ZL’den başlayan bir miktarda yatırım yapabilir. Girişimciler crowdfunding kampanyası yürütmek için 60 güne sahiptir ve sadece Limited şirketler (Lehçede Spółka z oo olarak geçer) katılabiliyor. Crowdcube  hakkında daha detaylı bilgileri aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz.

infographic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir