Polonya’nın Yeni Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna

Avrupa Birliği dönem Başkanlıgı görevi sebebiyle Donald Tusk istifa etmişti ve Cumhurbaşkanı Komorowski yeni hükümeti kurma yetkisini parlamento Başkanı Ewa Kopacz’a vermişti. Cumhurbaşkanı Komorowski 22 Eylül itibariylede Grzegorz Schetyna’yı dışişleri bakanlığı görevine atadı. Görevlendirme Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı’nın yeni başbakanı ve kabinesini görevlendirdiği törende ilan edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende konuşan yeni Dışişleri Bakanı  Grzegorz Schetyna, “Sayın Bakan, Polonya’nın en moderni, Avrupa’nın ise en modernlerinden biri olan bir bakanlığı size teslim etmekteyim. Burada vatansever, sağlam, iddialı, bir yarışmayla seçtiğimiz “Polonya’ya Hizmet, Avrupa’yı Yaratmak, Dünyayı Anlamak” sloganını şiar edinerek çalışan profesyonellerden kurulu bir ekiple kucaklaşacaksınız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki töreninin ardından, Dışişleri Bakanlığı’nda yeni bakan Grzegorz Schetyna’ya makamının ve Dışişleri Bakanı mührünün resmi devir-teslim töreni yapıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir