Polonya Arşivlerindeki Osmanlı Sergisi

Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600. yılı etkinliklerin Polonya’daki kısmı hız kesmeden devam ediyor. Hatırlayacagnız gibi Türk Filmleri Haftası yaklaşık 1 hafta sonra yani 3 Ekim itibariyle başlayacak. Bu etkinliğin öncesinde ve beraberinde de diğer bir etkinlik olan “Polonya Arşivlerindeki Osmanlı ve Polonyalı İlk Elçilerin Gittiği Şehir: Bursa” konulu sergi, 10 Eylül 2014 tarihinde Poznan Edward Raczynskich Kütüphanesinde açılmıştı. Bu segide 30 Eylül 2014 tarihine kadar devam ediyor.

Yunus Emre Enstitüsü Varşova Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öztürk Emiroğlu, 600 yıllık ilişkilerin iki ülke için de büyük önem arz ettiğini, savaşların olduğu zaman bile ikili ilişkilerin hiçbir zaman kesilmediğini, böylelikle Hıristiyan bir devletle Müslüman bir devletin ilişkisinin dünyaya örnek olduğunu belirterek, Polonyalı elçilerin ilk olarak Bursa’ya gittiklerini, Bursa’nın tarihi dokusunun bu anlamda çok özel olduğunu sözlerine ekledi.

Şuan için hala devam eden sergi Yunus Emre Enstitüsü ve Varşova Eski Eserler Baş Arşivi tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Etkinliğe Türkiye  Polonya Varşova Büyükelçiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyeside destek verenler arasında bulunuyor. Ayrıca Poznan Edward Raczynskich Kütüphanesinin kurucusu Edward Raczynskich’in 1821’de Türkiye’ye yaptığı gezi kitaplaştırılarak ziyaretçilere sunuldu.

Varşova Eski Eserler Baş Arşivini temsilen katılan Müdür Yardımcısı Maria Sierocka Pospiech da 600. yılın önemine dikkat çekti. Türk belgelerinin 2013’te UNESCO tarafından korunması gereken dünya kültür mirası kapsamında tescillendiğini kaydetti.

10 Eylül 2014 tarihinde Poznan Edward Raczynskich Kütüphanesinde açılan sergi 30 Eylül 2014 tarihinde son bulacak. Ayrıca aynı sergi 8 Ekim’de Krakov’da ve 5 Ekim’de Gdansk’ta açılacak.

Resim : Yunus Emre Varşova web sayfasından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir