ABD’den Polonya ve Türkiye’ye dev ticaret heyeti geliyor!!

ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker’la beraber ABD’nin en büyük şirketlerinin CEO’larının yer aldıgı heyet Polonya ve Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirecek. ABD, stratejik olarak önemli konumlarda bulunan Türkiye ve Polonya ile olan ticaret hacmini ve yatırımlarını artırmak için göndreceği bu heyet, iki ülkedeki hükümet yetkilileri ve özel sektör liderleriyle biraraya gelecek.

IBM, Boing, eBay, AES, Magno International, Lockheed Martin ve Marriott gibi büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin eşlik edeceği heyette toplamda 15 büyük şirket bulunuyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın yönetiminin bu alandaki ilk uluslararası ziyaretini gerçekleştirecek heyet sonrasında Obama’ya özel bir rapor sunacak.

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Stefan Selig, Washington’da düzenlediği basın toplantısında iki ülkeyi kapsayan ziyarete ilişkin yaptıgı açıklamalarda Türkiye ve Polonya’nın, Başkan Obama’nın İhracat Konseyi (PEC) tarafından seçildiğini belirterek, bunun birçok nedeni olduğunu dile getirdi. Her iki ülke ekonomisinin son dönemde gösterdiği başarının bu nedenlerin başında geldiğini vurgulayan Selig, ziyaretin amacının Amerikalı şirketlerin bu iki ülkeye olan ihracatını ve yatırımlarını artıracak fırsatlar yaratmak olduğunu kaydetti. Selig, PEC’yi oluşturan ve “bu ziyarete katılan şirketlerin tüm Amerika’lı firmaları temsil ettiğini” söyledi.

Öncelikle yapılan bu ziyaret her yıl yapılmıyor. Bu heyet tarafından yapılan  bir önceki ziyaret 2008 yılında Meksika ve Brezilya ülkeleri için yapılmıştı. 6 senenin ardından ise bu sefer Polonya ve Türkiye seçildi. İki ülkenin en önemli ortak noktaları bulundukları bölgede stratejik konumda bulunmaları, daha önceki yıllarda yaşanan ve etkileri hala devam eden finansal krizden en az etkilenen ülkelerden biri ve gelişmekte olan önemli pazar konumunda bulunmaları diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir