Menemen Çömleğine uluslararası dokunuş

Menemen’in çömleği, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve Varşova Güzel Sanatlar Akademisi ile Menemen Çömlekçiler Derneği işbirliğinde dünyaya açılacak. Menemen’e özgü çömlek yapımının dünya genelinde tanınması, çömleğe tasarım ve kimlik kazandırılması amacıyla Uluslararası Çömlek Atölyesi (KULP) Polonya ve Türk öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Menemen’deki atölyelerde incelemelerde bulunan öğrenciler, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde, kilden çeşitli tasarımlar yaptı.

Atölye hakkında bilgi veren İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Menemen çömlekçiliğinin kuşaklardır devam eden bir meslek dalı olduğunu, geleneksel olarak sürdürülen bu mesleğin geleceği hakkında hiçbir planlama yapılmadığını söyledi.

Türkiye ve Polonya’nın diplomatik ilişkilerde 600’üncü yılı etkinlikleri kapsamında 2 yıldır Varşova Güzel Sanatlar Akademisi ile ortak proje geliştirdiklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özcan, proje kapsamında 20 Polonyalı ve 10 Türk öğrencinin Menemen çömlek ustalarından 1 haftalık eğitim aldığını ve dönem boyunca kilden yaptıkları tasarımları geliştireceklerini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Özcan, “Öğrencilerimiz ilk aşamada çömlekçilik mesleğini tanıdı. Öğrencilerimizin tasarım güçleriyle bilenenlerin ötesine geçmelerini, Menemen çömleğine artı bir değer katmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Öğrencilerin kendi ülkelerinde çömleğin tasarımı üzerine çalışacağını, tasarladıkları ürünlerin üretilebilirliği üzerine Menemen’deki çömlek ustalarından fikirler alınacağını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özcan, amaçlarının Menemen çömleğine ait marka ve kimlik oluşturmak olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Özcan, tasarımların daha sonra Türkiye ve Polonya’da sergileneceğini de ifade etti.

Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Michal Stefanowski ise, öğrencilerin ilk kez Menemen çömleğini tanıdıklarını, bundan çok etkilendiklerini söyledi. Prof. Stefanowski, Menemen çömleğine yönelik Polonya’da çalışmalar sürdüreceklerini, sonucunda çıkan ürünleri sergileyeceklerini ve satılabilir ürünler oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Menemen Çömlekçiler Derneği Ertan Surahan da, Menemen çömleğine marka değer katabilmek amacıyla üniversite, sanayi işbirliği yaptıklarını bildirdi. Saruhan, “Çömlekçilik ataerkil bir meslektir. Geleneksel olarak sürdürdüğümüz bu mesleğimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Bu kapsamda da işbirlikleri yapıyoruz” diye konuştu.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir