Nestle’den Polonya’ya Yeni Bir Yatırım

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek firmalarından biri olan Nestle, 2013 yılında Polonya’nın Wroclae şehrine yakın yerde Prunia markası altında evcil hayvan gıda üretimi için yeni bir fabrika ve dagıtım merkezi kuracagını duyurmuştu. Yeni yatırımın ilk kısmının bitip faaliyete başlama zamanı ise 2015 yılında olacak.

2015 yılında hayvansal gıda üretimine başlayacak Nestle’nin fabrikaları Eylül 2014 itibariyle siparişleri almaya başladı. Yatırımın ilk aşaması olarak özellikle Almanya pazarı için kedi maması üretilecek.

Polonya’nın ve özellikle Wroclaw’ın tercih edilmesinde ilk olarak stratejik pozisyonunun önemli oldugu için seçildiği vurgulandı. İkinci olarak Polonya’nın seçilmesindeki en büyük artının tahmini 13 milyon evcil hayvan ile Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük evcil hayvan mama pazarına sahip oldugu belirtildi.

Kaynak : Nestle
Kaynak : Nestle

En erken 2015 yılında faaliyete geçecek olan fabrika ilk aşamada 230 kişiye istihdam sağlayacak. Yaklaşık 2 hafta önce duyurulan basın açıklamasında yapılan yatırımın toplam degerinin yaklaşık 300 milyon PLN oldugu açıklandı. Ayrıca fabrika üretiminde kullanılan malzemelerin yüzde 90’nının Polonya’lı tedarikçilerden sağlanacağı vurgulandı.

Yatırımın toplamda 6 aşamalı olacağı belirtildi. Ve herşeyin tamamiyle bitmesinin ise 10 yılda tamamlanabileceği de ayrıca belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir