Polonya’da Holokost Kurbanları Anılıyor!!

Her yıl olduğu gibi bu yılda 27 Ocak günü Polonya’nın doğusunda bulunan Auschwitz ve Birkenau toplama kamplarında Holokost olarak bilinen Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü etkinliği düzenleniyor.

27 Ocak 1945 günü Polonya’daki Auschwitz toplama kampına diğer adıyla Ölüm Kampı’na ulaşan Sovyet Ordusu, burada Naziler tarafından gerçekleştirilen vahşeti, soykırımı öğrenmiştir ve dünyaya göstermiştir.

Nazi ordusu tarafından gerçekleştirilen katliam toplamda 6 milyon insanın hayatına mal oldu. Hayatını kaybeden insanların en az 5 milyon 600 bini Yahudi ve yarım milyonda Roman ve Sinti’lerdendi.

Nazi döneminde ayrıca fiziksel engelliler, eşcinseller ve Yehova Şahitleri sistematik olarak yok edildi. Öldürülenler arasında 1,5 milyon da çocuk var.

Bu nedenle Birleşmiş Milletler 2005 yılında, 27 Ocak gününü Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak tanımıştır.

Türkiye’nin bu kararı tanımasından dolayı son dört yıldır, Türk Yahudi Cemaati ve devletin katılımıyla soykırım kurbanları anılmaktadır. Bu arada Türkiye’nin, Uluslararası Holokost İttifakı’nın gözlemci üyesidir.

Holokost Kurbanları Bugün Anılıyor

İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazilerin uyguladığı Yahudi soykırımında hayatını kaybeden insanlar ve Sovyet birlikleri tarafından kurtarılan bazı insanlarında katılımıyla bu sene soykırımın 70.yıl dönümü anılıyor.

Yapılan törenlere siyasetçiler,sanatçılar ve dini liderler katılıyorlar. Bu çerçevede, Auschwitz-Birkenau Ölüm Kamplarında bugün düzenlenecek üst düzeyli anma töreninde Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek. Ayrıca bakanla birlikte gelecek heyette Türk Musevi Cemaatinden yetkililerinde yer alacağı belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir