Polonya’daki Girişimcilik Ekosistemini Geliştirmek için Startup Poland Kuruldu

Polonyalı girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirip, Polonya’daki Startup ekosistemini geliştirmek amacıyla Polonya’nın Varşova kentinde, Aralık 2014’te Startup Poland Foundation kuruldu.

Aralık 2014’te kurulan vakıfın on iki kurucu üyesi bulunuyor. Bunlar; Showroom’dan Michał Juda and Jan Stasz, Anna Walkowska (Startup Grind Warsaw, Homplex), Sara Koślińska (CEE Changers), Andrzej Targosz (Bitspiration), Piotr Wilam(Innovation Nest), Benjamin Kuna (CSTM), Paweł Harajda (OLCAMP), Konrad Latkowski (Startup Weekend Warsaw), Maciej Jankowski (Netcamp)  ve Cytowski LLC’nin hukuk uzmanı Tomasz Snażyk yer alıyor.

Vakfın kurucuları arasında yer alan Sara Koslinska; Startup Genome rank of Top 20 runner-ups’da, Orta Avrupa’daki şehirlerden sadece Polonya’nın başkenti Varşova’nın yer aldığını dile getiriyor. Ayrıca Avrupa’daki ikinci Google Campus’un Polonya’da kurulacağını ve bundan dolayıda gelecekte Polonya’nın teknoloji ve girişimcilik açısından önemli bir ülke olabileceğini dile getiriyor.

Vakfın web sitesine baktığımızda 4 ana hedefin yer aldığını görüyoruz :

1- Yatırımcılar (özellikle yabancılar) için kolay prosedürler.

2- Polonya’daki uzman talebinin arzdan daha yüksek olması sebebiyle, AB dışında bulunan yeteneklere erişmek.

3- Pro-Girişimcilik Eğitimi : Polonya eğitim sisteminin iş ve girişimcilik konularında yetersiz kalması sebebiyle, gençleri bu konularda bilinçlendirmek ve eğitmek.

4- Polonya’daki büyük şehirler için CTO.

Daha fazla bilgi almak için vakfın sitesini inceleyebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Avrupa’daki Startup ekosistemine baktığımızda mesela İngiltere’de sadece Londra’da olduğunu görürüz. Almanya’ya baktığımızda da Belin’i görürüz. Polonya’da ise Avrupa’daki diğer ülkelerin aksine ekosistem Krakow, Poznan, Gdanks ve Wroclaw olmak üzere 4 şehirde gelişmeye ve yükselmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir