Polonya Bankaları Yeni Mobil Ödeme Çözümü Blik’i Başlattı

Screen Shot 2015-02-11 at 16.02.27

Polonya’daki en büyük altı bankanın birlik olarak kurduğu yeni mobil ödeme çözümü Blik, Polish Payment Standart’ını oluşturmak için kuruldu ve faaliyete geçti.

Polonyalı müşteriler bundan sonra fiziksel ve online mağazalarda ödeme yapma, ATM’den nakit çekme ve P2P transferlerini göndermeleri mobil cihazlar üzerinden yapabilecekler.

Yeni mobil ödeme çözümü Bilk’in katılımcı bankaları arasında Alior Bank, Bank Millennium, Bank Azchodni WBK, mBank, ING Bank ve  PKO Bank Polski bulunuyor.

Aslında 2014 yılında bu girişim başlatılmış ve Polonya Ödeme Standart’ı oluşturma amaçlanmış. Ve Polonya Ulusal Bankası tarafından Kasım 2014’te işletme izni verilmiş.

Bu altı bankanın müşterileri kendi mobil cihazları üzerinden fiziksel ve online mağazalarda ödeme yapmak, tüm katılımcı bankaların ATM’lerinden nakit çekme ve müşterilerin katılımcı bankalardaki bir hesaba P2P ödeme gerçekleştirebilecek.

blik

Diğer Bankalarda Bu Hizmete Katılıyor

Ayrıca Polonya’daki faaliyet gösteren Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, Dotpay, CashBill ve  ITCard’da bu sisteme dahil olabilmek için bir niyet mektubu imzaladılar. Bu bankalarında ilerleyen zamanlarda bu hizmete dahil olmasıyla Polonya’daki bankacılık müşterilerinin yüzde 60’dan fazlasını kapsayabileceği belirtiliyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir