Polonya Hükümeti, Ukrayna Ordusunu Eğitmek için Asker Gönderecek mi?

İngiltere Başbakanı David Cameron yaklaşık 4-5 gün önce verdiği demeçte; Mart ayından itibaren Ukrayna’ya  İngiliz askeri personeli göndererek, tavsiye ve eğitim desteği vereceğini ve bu eğitiminde askeri, taktiksel istihbarat, lojistik ve tıbbi yardım gibi konuları kapsayacağını belirtmişti.

Cameron, ordunun dayanıklılığını geliştirmek için Ukrayna ile piyade eğitim programı başlatacaklarını, Ukrayna güçlerine silah desteği sağlanmayacağını, sadece askeri eğitim verileceğini vurguladı.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, Mart ayı başında 75 İngiliz askerinin Ukrayna’nın batısına giderek, buraya konuşlanacağı ve 6 ay ülkede kalacağı belirtildi.

Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak
Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak

Ukrayna’dan Polonya Hükümetine Teklif

İngiltere’nin bu açıklamalarından yaklaşık iki gün sonra Polonya Hükümeti’de Ukrayna askerini eğitmek için görüşmelere başladıklarını duyurdu. Bu talebin ise Polonya Hükümeti’nin aksine Ukrayna tarafından teklif olarak geldiği belirtildi.

Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak, kararın henüz verilmediğini ve kesin kararın Mart ortalarında verileceğini duyurdu. Polonya tarafından kabul edildiği takdirde ise eğitimin, Ukrayna’nın Lviv ve Kiev şehirlerinde olması düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir