Varşova’da İkinci Metro Hattı Açıldı!!

2011 yılında başlayan, Gülermak AŞ’nin İtalyan ve Polonyalı ortaklarıyla birlikte yürüttüğü Varşova Metrosunun ikinci hattının açılışı dün itibariyle gerçekleşti.

Varşova’da uzun süredir beklenen ikinci metro hattının açılışı 8 Mart 2015 itibariyle gerçekleşti. Yeni metro hattının açılışına özel olarakta metroda ulaşım tüm gün ücretsiz olarak sunuldu.

Varşova Metrosunun Tarihi

Varşova için ilk yeraltı metrosu planlamalarına bakıldığında 20.yüzyıla kadar geçmişe dönülüyor. Daha sonraları ise pek çok faktörden dolayı ilk kazı işlemine 1983 yılında başlanıyor. İlk hattın açılış zamanıda ancak 1995 yılında gerçekleşiyor ve Kabaty – Politechnika istasyonları arasında çalışıyor.

1995 yılından 2008 yılına kadar ise 7 istasyon eklenmiş. 2008 yılında en son olarakta Młociny’e kadar olan kısım yapıldı.

26b05b18-6f38-11e4-825c-0025b511229e

Varşova İkinci Metro Hattı

Varşova’daki İkinci metro hattının yapımına 2011 yılının ortalarında başlandı. Toplamda 7 km olan hattın 600 metrelik kısmını tünelle nehrin altından geçiliyor. Proje boyunca toplamda 4500 kişi istihdam edildi. İhale bedeli ise  1 milyar Euro’ya yakın ve metronun tamamı yer altında çalışıyor.

7 km olan ikinci hat şehrin batı tarafındaki ilçelerini, Vistula nehrinin altından geçen metro tüneli sayesinde doğu tarafında kalan Praga’ya bağlıyor. İkinci hattın başlangıç yeri ise Swietokrzyska metro istasyonudur.

Varşova Metro Hattı Projesi Devam Ediyor

Şuan için projenin ilk kısmı başarıyla tamamlandı. Çünkü projede toplamda 27 metro istasyonu yer alacak. Şuan için ise sadece 7 istasyon yapıldı ve faaliyete geçirildi. Yakın bir zamanda ise bu projenin diğer kısımları için olan ihalenin yapılması bekleniyor.

Daha önce konsorsiyumda yer alan Gülermark AŞ’den yetkililer daha önceki demeçlerinde yeni yapılacak metro ihalesine girmeyi planladıklarını belirtmişlerdi.

Resimler Budowametra’nın sitesinden alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir