Varşova Kültür ve Tanıtma Müşaviri Kasım Sonkaya’nın Görüşlerini Aldık

Nisan ayına girişimizle birlikte Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600.yılı kutlamalarının üzerinden 4 ay geçti. Yeni gelişmelerden de gördüğümüz kadarıyla iki ülke arasındaki özellikle ekonomi alanındaki gelişmeler geçen yılın yararlı bir biçimde geçtiğinin göstergelerinden biri olarak kabul edebiliriz.

2015 yılına girdikten bir ay sonra yani Şubat ayında Varşova Kültür ve Tanıtma Müşaviri Kasım Sonkaya ile 2014 yılında gerçekleşen 600. yılındaki etkinlikler ile ilgili bir sohbet gerçekleştirdik. Konuştuklarımızı soru-cevap niteliğinde değilde bir sohbet havasında gerçekleştirdiğimiz için aktarımımda röportaj tarzında olmayacak.

Polonya’daki Basılı ve Görsel Yayın

İlk olarak, 600.yıl kapsamına Polonya’da gerçekleşen tüm ana etkinlikler Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Müşavirlik tarafından yapıldı.

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600.yılı kutlamalarına başlanıldığı zaman ise Türkiye’deki kütür ve turizm sektörüne yarar sağlaması adına internet siteleri, sosyal medya ve bilboardlarda yer alan tüm promosyonlarda 600.yıl logosu kullanılmış. Özellikle Varşova’da yaşayanlar şehir merkezindeki bilboardlarda örneklerini görmüştür.

Müşavirliğin genel amacı olduğu ülkedeki yaşayan kendi vatandaşlarından ziyade oranın vatandaşlarına Türkiye’nin reklamını yapmaktır. Bu kapsamda 600. yılda Polonyalı muhatablara verilmesi için tanıtım malzemeleri bastırılarak bilinirlik ve daha çok tanıtım amaçlanmış.

Polonya basınını her ne kadar bizler pek fazla takip edemesekte 600.yılda Müşavirlik tarafından Polonya basınında birçok haber yapılması sağlanmış. İlgili makaleler yazılması amacıyla da muhataplarıyla irtibata geçilip ve yazılması sağlanmış. Başta TV Polonia ve Polsat TV olmak üzere Polonya televizyonlarıyla röportajlar yapılarak 600. yılın öneminden bahsedilip, Türkiye’nin tanıtımı yapılmış.

News Week Historia, Puls Biznesu, Gazete Finansowa ve diğer gazeteler başta Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan olmak üzere Kültür Müşavirliği’yle 600. yıl kapsamında röportajlar yapmış.

Sohbetimizde 600.yıl kutlamaları kapsamında yapılan birçok etkinliği konuştuk. Öne çıkan etkinlikeri yazacak olursam ilk olarak 2014 yılında Varşova’da gerçekleşen kitap fuarından bahsetmek istiyorum.

2014 Varşova Kitap Fuarı

Bu fuarda aralarında Türkiye’ninde bulunduğu 10 ülkenin yeri bulunuyordu. Standta ülkemizden birçok yazara ait Türkçe kitapların Lehçe çevirisi ayrıca Türkçe kitaplar yer alıyordu. 600.yıl kutlamalarından dolayı ülkemiz özel bir ilginin olduğu belirtildi. Ayrıca Polonya Kültür vakfının bu yılki ödülü bir Türk çevirmene verildi.

1969354_276332622546302_2941551596278171821_n

2014 yılında gerçekleşen fuarda yer alan Türkiye standına bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Ziyaretimizden bir gün sonrada Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski’nin eşi Anna Komorowska Türk standına bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sinema Etkinlikleri

Polonya’nın başta Varşova, Krakow, Wroclaw olmak üzere birçok şehrinde Türk Sineması günleri yapıldı. Polonya’da 2014 yılında gerçekleşen sinema festivallerinde Türkiye bölümleri yer aldı. Mesela Wroclaw’da gerçekleşen Horizon Film Festivali’nde Türk Sinema’sının taıntımı yapılmış. Sinergia Sinema Festivali’nde Turkey Focus bölümü yer almış ve orada tanıtımı yapılmış. Yukarıda belirttiklerim ve gerçekleşen diğer sinema etkinliklerinde atölye çalışmaları ve söyleşiler gerçekleştirilmiş.

10309058_335971806582383_3098554670784660848_n

Sinema etkinliklerinin en büyüğü ise Mayıs ayında gerçekleştirilmiş. 1700 kişinin katılımıyla büyük bir etkinlik düzenlenmiş. Ve Polonyalı muhatablardan yogun bir şekilde olumlu dönüşler alınmış.

Türk Günleri ve El Sanatları

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da Türk günleri yapıldı. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak toplamda üç defa yapıldı. Kutlamalar kapsamında Varşova ve çevresindeki üç şehirde Türk Sokak Festivali yapılmış ve Devlet Halk Dansları Topluluğu performanslarını sergilemiş.

Türkiyeden Ebru, cam-boncuk, gümüş-oltu taşı ve çinicilik sanat dallarında dört tane zanaatkar üc gün boyunca Varşova Üniversitesinde, Türk el sanatları sergisi ve atölye çalışmaları yaparak Polonyalıları Türk el sanatlarıyla tanıştırmışlar.

Bunlardan hariç olarak ise 2014 yılında gerçekleşen TT Warsaw Turizm Fuarı’ndaki en büyük stand alanı Türkiye’nin olup ve burada da 600.yıla vurgu yapılmış.

İkinci olarak Merkez bankası sergisi kapsamında DOP sanatçıları tarafından Wilanow Sarayı’nda verilen konser Polonyalılar tarafından beğeniyle karşılanmış.

Ve Kapanış Etkinliği

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600.yıl kutlamaları Aralık 2014’te her iki ülkenin Başbakanları ve diğer bakanlıklarında katılımıyla görkemli bir şekilde yapılan etkinlik sonucunda sona erdi.

1551753_362720203907543_4273953873201452525_n

Kapanış etkinliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel sanatlar Genel Müdürlüğü ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Halk Dansları Topluluğu, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve Ebru ustaları olmak üzere toplam 140 sanatçının sahne almasıyla büyük ve görkemli bir konser gerçekleştildi.

Kapanış etkinliğinde hem iki ülke başbakanının bulunması hem üst düzey bakanların ve diğer  üst düzey bürokratlarında katılımından dolayı Polonya basınından ilgi epey büyüktü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir