Polonya’nın yeni Cumhurbaşkanı Andrey Duda oldu!

24 Mayıs Pazar günü Polonya’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gerçekleşti. Resmi sonuçlara göre Andrey Duda yüzde 51.55 oy aldı.

10 Mayıs’ta gerçekleşen seçimin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50 alamamasından dolayı en fazla oy alan iki aday ikinci tura kalmıştı. İkinci tur seçimleri ise geçen hafta pazar günü gerçekleşti. İkinci tur seçimlerine katılım oranı yüzde 55.34 olarak açıklandı.

Pazar günü sandık çıkış anketlerine dayandırılarak verilen haberlerde Duda’nın oyların yüzde 52’sini aldığı, Bronislav Komorovski’nin ise yüzde 48 oranında oy aldığı yer aldı.

andrey duda ve ailesi
Andrey Duda ve Ailesi / Fot. Reuters

Seçimden bir gün sonra yani pazartesi günüde resmi sonuçlar açıklandı. Resmi sonuçlara göre Andrey Duda yüzde 51.55 oy alarak yeni Cumhurbaşkanı olurken, Bronislav Komorovski ise oyların yüzde 48.45’ine sahip oldu. Komorovski, ilk turdakine benzer bir şekilde rakibine kaybetti.

Ana Muhalefet partisi PİS tarafından desteklenen Duda, “Beni seçenler değişim için oy verdi. Birlikte Polonya’yı değiştirebiliriz” dedi.

Mevcut Cumhurbaşkanı Komorovski ise seçimi kaybettiğini kabul edip rakibini kutladı ve bunun hükümetteki siyasi müttefikleri için de bir uyarı olduğunu dile getirdi.

Polonya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte gözler sonbaharda yapılacak parlamento seçimlerine çevrildi.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir