Polonya’nın yeni Cumhurbaşkanı Andrey Duda oldu!

24 Mayıs Pazar günü Polonya’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gerçekleşti. Resmi sonuçlara göre Andrey Duda yüzde 51.55 oy aldı.

10 Mayıs’ta gerçekleşen seçimin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50 alamamasından dolayı en fazla oy alan iki aday ikinci tura kalmıştı. İkinci tur seçimleri ise geçen hafta pazar günü gerçekleşti. İkinci tur seçimlerine katılım oranı yüzde 55.34 olarak açıklandı.

Pazar günü sandık çıkış anketlerine dayandırılarak verilen haberlerde Duda’nın oyların yüzde 52’sini aldığı, Bronislav Komorovski’nin ise yüzde 48 oranında oy aldığı yer aldı.

andrey duda ve ailesi
Andrey Duda ve Ailesi / Fot. Reuters

Seçimden bir gün sonra yani pazartesi günüde resmi sonuçlar açıklandı. Resmi sonuçlara göre Andrey Duda yüzde 51.55 oy alarak yeni Cumhurbaşkanı olurken, Bronislav Komorovski ise oyların yüzde 48.45’ine sahip oldu. Komorovski, ilk turdakine benzer bir şekilde rakibine kaybetti.

Ana Muhalefet partisi PİS tarafından desteklenen Duda, “Beni seçenler değişim için oy verdi. Birlikte Polonya’yı değiştirebiliriz” dedi.

Mevcut Cumhurbaşkanı Komorovski ise seçimi kaybettiğini kabul edip rakibini kutladı ve bunun hükümetteki siyasi müttefikleri için de bir uyarı olduğunu dile getirdi.

Polonya’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte gözler sonbaharda yapılacak parlamento seçimlerine çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir