“Polonya ile vizeler kalkıyor” haberleri tık avcılığından öteye geçemiyor!!

poland_map_flag Gün geçmiyorki haber siteleri “Polonya ile vizeler kalkıyor”   haberini flaş yada son dakika haberi olarak paylaşıyorlar. Ve pek  çok kişide bu tarz haberlere ne yazık ki itibar ediyor. Yukarıda  belirttiğimiz haber, aynı başlıkla  bugün yapıldı ve pek çok yerde  yayınlandı.

Polonya’ya okumak yada yaşamak için gelen yada gelmekte olan  kişiler yani bizlerin en çok duymak istediği şeylerin başında  buralara vizesiz olarak gelmek geliyor. Fakat Polonya’nın da  Avrupa Birliği’ne bağlı olmasından dolayı bu tarz bir karar alacak  yetkisi olmadığını herkes biliyor yada tahmin ediyordur.

Aslında buradaki eleştirilerimiz Dışişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamalar değildir. Yapılan açıklamalarda vizelerin çift taraflı değil Türkiye’ye gelecek olan Polonya vatandaşları için kaldırılacağı belirtiliyor. Fakat haber siteleri tık avcılığı için yalan-yanlış haber başlıkları giriyorlar. Pek çok kimsede bu sitelere girdiği zaman içeriğin tamamıyla farklı oldugunu görüyor.

600.yıl kapanış töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polonya vatandaşlarına vizelerin kaldıralacağı müjdesini zaten önceden vermişti. Tekrardan bu tarz bir açıklama yapmak garip olmuş. Buradan da anlaşıldıgı gibi yılbaşından önce yapılan açıklamayala ilgili olarak herhangi bir gelişme yaşanmamış. Açıkçası bu başka bir haber konusu niteliğindedir.

Aşağıdaki örneklerde göreceğiniz gibi haber başlıkları tamamen ziyaretçileri kandırma amaçlı yapılmış. İşin kötü tarafıda  pek çok haber sitesinde buralardan aldıkları bu haberi kendi sosyal medya hesaplarında yayınlıyorlar. Ve sanki vizelerin çift taraflı olarak kaldırıldığı zannediliyor.

Haber sitelerinin tık avcılığı için yayınladıkları örneklere bakmak gerekirse :

1- ) Milliyet gazetesinin Twitter hesabı :

  2-) Sabah gazetesinin internet sayfası Screen Shot 2015-05-30 at 20.14.23 3-) Habertürk gazetesinin internet sitesi Screen Shot 2015-05-30 at 20.20.01 4-) TGRT Haberin twitter hesabı

5-) Doğan Haber Ajansı twitter hesabı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir