Polonya’daki Venture Capital (Risk Sermayesi) Yatırım Şirketleri 1 [Rehber]

Girişimler açısından vazgeçilmezler arasında yer alan özellikle en zayıf ve kırılgan oldukları zamanda ihtiyaç duydukları destekleri sağlama adına hem özel sektör hemde devlet desteği büyük önem taşıyor. Her ne kadar bu tarz destekler ilk olarak devletlerden beklensede şuana kadar özel sektörün destekleri ön plandadır.

Bu bağlamda sizler için Polonya’da faaliyet gösteren Venture Capital (Risk Sermayesi) Yatırım Şirketlerini araştırdık. Başlığımızdan da anlayacağınız gibi şimdilik belirli bir bölümünü bulabildik ve yazıya aktardık. Yakın bir zamanda ise Polonya Hükümeti’nin girişimcilere verdiği destekleri hemde diğer VC şirketlerini aktaracağız.

Listede hem yerli yani Polonyalı hemde Polonya’da yatırım yapmış Avrupa kaynaklı Venture Capital şirketlerini listeledik. Bunlar arasında Credo Ventures ve Team Europe haricinde diğerleri Polonya’da kurulmuştur.

Polonya’daki venture capital  şirketleri:

1-) AerFinance Ventures sp. z o.o.

logo-aerfinance

 

Varşova merkezli bir Venture Capital şirketi olan AerFinance Ventures, 2007 yılında  Bartlomiej Herodecki tarafından kurulmuştur. Şirketin Varşova ve İngiltere’de ofisleri bulunmaktadır. Şirket IT, havacılık, yenilebilir enerji, sağlıl, maliye ve finans projelerine yatırım yapıyorlar. Hali hazırda şirketin InData Software S.A. Sfera Finansów S.A. , Avio 21Seoway olmak üzere, toplamda 12 şirkete yatırımı bulunuyor.

2-) Giza Polish Ventures

1308_newm

Polonya’da faaliyet gösteren ilk Polonya-İsrail ortaklığıyla kurulmuş Venture Capital şirketidir. Ana şirket ise yaklaşık 20 yıldır İsrail’de faaliyet gösteren Giza Ventures şirketidir. Giza Ventures, kurulduğu yıldan bu yana 600 milyon doların üstünde bir yatırım yapmıştır. Dünya üzerinde 100’ün üzerinde başarılı girişime yatırım yapmışlar ve bunların 38’i exit yapmıştır.

Şirket, 2011 yılından bu yana Polonya’da Giza Polish Ventures  çatısı altında 10’da fazla şirkete/girişime yatırım yapmıştır. Bunlar arasında Audioteka, Vivid Games, Limtel gibi toplamda 15’in üzerinde girişime yatırımları bulunuyor.

3-) AIP Speed Capital

5667_newm

2009 yılında Varşova’da kurulan AIP Speed Capital, kuruluşundan bu yana toplamda 95’in üzerinde girişime yatırım yapmıştır. Şirket IT, biyoteknoloji, sağlık, enerji gibi birçok alanda faaliyet gösteren ve göstermeye başlayan şirket veya girişimlere yatırımlarını yapıyor. Toplamda 100 bin ile 500 bin Zl arasında destek sağlıyor.

4-) European Venture Investment Group SA

5125_newm

2012 yılında Poznan’da kurulan European Venture Investment Group SA, kurulma aşamasında bulunan girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor. Bu nedenler yatırım yaparken genelde yüksek risk alıyorlar fakat kendilerine getirileride yüksek oluyor. Şirket özellikle e-ticaret, biyoteknoloji, tıp, kimya alanındaki küçük ve orta ölçekli girişimlere yatırım yapıyorlar. Şuan için 6’nın üzerinde yatırım yaptıkları şirket bulunuyor.

5-) Credo Ventures

3964_newm

Çek Cumhuriyeti/Prag merkezli bir VC şirketi olan Credo Ventures, Orta Avrupa’da erken evre yatırımlarına odaklanan bir girişim sermayesi şirketidir. Özellikle ABD ve küresel pazarı hedefleyenlen erken aşamadaki girişimlere odaklanıyorlar.

Ayrıca Avrupa’nın önemli girişim geliştirme ve kuluçka merkezlerinden biri olan Seedcamp’ın yatırımcıları arasında yer alıyor.

6-) SpeedUp Venture Capital Group

41_newm

SpeedUp Venture Capital Group, yıllarca birbirleriyle işbirliği yapan 4 ortak tarafından 2009 yılında Poznan şehrinde kurulmuştur. Şirketin SpeedUp IQbator ve SpeedUp Investment olmak üzere 2 farklı programı bulunuyor.

Daha öncesinde 50’nin üzerinde şirkete yatırım yapan SpeedUp, devam ettiği ve yeni dönemde yatırım yaptıklarıyla beraber bünyesinde 20’nin üzerinde şirket ve girişim bulunuyor.

7-) Team Europe
46_newm

Berlin merkezli VC şirketi olan olan Team Europe, şirketlere kurulum aşamasına destek oluyor ve belli bir finansal gücü elde edinceye kadar büyümesine her anlamda yardımcı oluyor.

Team Europe’un portfolyosuna baktığımızda Delivery Hero, Digitale Seiten, Käufer Protal gibi tanınmış şirketleri görüyoruz. Çıkış yapan şirketler baktığımızda ise brands4friends.com, Amiando, KupiVIP, Trivago, Madvertise ve SponsorPay’i görüyoruz.

8- ) Xevin Investments

42_newm

Varşova merkezli bir VC şirketi olan Xevin Investments, başta Polonya olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa’daki girişim ve şirketlere odaklanmış. Daha çok internet tabanlı şirketlere yatırım yaptıkları görülüyor.

Aralarında Autentika, Positionly, BabysSecret.pl gibi girişimlerin ve şirketlerin yer aldığı toplamda, yatırım yaptıkları 40’ın üzerinde şirket bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir