Polonya’da Girişimcilik Ekosistemi – Krakow Startup Şehir Rehberi!!!

Girişimler açısından Polonya’nın Krakow şehri bir sürü imkana sahiptir. Burada sadece IT alanındaki gücünden bahsetmiyoruz. Aynı zamanda Krakow’da girişimcilikle ilgili büyük bir topluluk yer alıyor. Bu bakımdan Polonya’da girişimcilik alanındaki en iyi şehirlerden belkide en iyi şehirdir!

Krakow şehri şuanda turizm açısından Avrupa’da öne çıkan şehirlerden birisidir. Zaten şehir merkezinde Lehçe konuşan kişilerden daha fazla İngilizce konuşan kişileri burada yaşayanlar yada gezenlerin dikkatini çekmiştir. Bunun haricinde Krakow şehri IT alanında çalışmak için gelen yabancılar arasında dünya genelinde 9. sırada yer alıyor. Geçmiş seneler bu seviyeye gelmek rüya olarak görülsede kim bilir gelecekte girişimcilik kültürü açısından bir Berlin veya bir Londra olabilir.

Krakow şehrinin Avantajları

  • Network açısından güçlü bir şehir. Sahip olduğunuz girişimdeki iş ihtiyacını karşılayabilecek kaliteli üniversitelere sahiptir. Bunun yanında her yıl Krakow’da IT ve diğer bölümlerinden toplamda 5000 kişi mezun oluyor.
  • Polonya yeterince büyük bir pazar konumunda yer alıyor. Çıkardığınız bir ürünü test etmek yada ilk olarak burada sunabilme adına iyi bir pazardır.
  • Başta başkent Varşova, diğer şehirler ve tabiki de Avrupa’daki şehirlere iyi bir bağlantısı vardır. Özellikle Varşova’dan Berlin’e gidişler  ulaşım yollarının iyileştirilmesi sayesinde epey kısalmıştır.
  • Krakow şehri IT alanında çalışmak için gelen yabancılar arasında dünya genelinde 9. sırada yer alıyor.

Krakow şehrinin Dezavantajları

  • Polonya’da insanları işe almak yasalar dolayısıyla biraz zordur. Özellikle burada yabancı kişilerden bahsediyoruz. Bu yüzden insanları işe alabilmek için iyi bir yol bulmanız gerekiyor.
  • Polonya hükümetinin bu işin kolaylaşması için üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Kolaylık gelen kadar da problem olmaya devam edecektir.
  • ABD’li ve Avrupalı yatırımcıların hala bir doğu ülkesi olarak görmeleri de büyük dezavantajlar arasında yer alıyor. Çünkü bu etiket dolayısıyla Polonya’yı düşük iş gücünün olduğu ve büyük risk içeren bir ülke olarak görüyorlar.

İlk durak: Krakow’daki Girişimci Topluluklarını Bilmek

Krakow_guide_community

Özellikle Krakow’daki tüm girişimci topluluğunu bir arada tutmak ve herşeyden haberdar etmek adına güzel bir yol belirlenmiş. Bu bağlamda sosyal medyada 2013 yılından itibaren #OMGKRK etiketi kullanılmaya başlanmış. Ayrıca bunun içinde bir güzel bir web sitesi hazırlanmış, Facebook sayfası ve Facebook grubu açılmış. Şuan için Facebook grubunda 2k’nın üzerinde kişi yer alıyor.

Polonya’daki yerel etkinlikler açısından bakabileceğiniz en kapsamlı web sitesi Crossweb.pl‘dir. Burada Krakow’daki etkinlikler için araştırdığınızda neredeyse tüm etkinliklere ulaşabiliyorsunuz ve İngilizce versiyonuda bulunuyor. Ayrıca buradan Krakow’daki topluluklar hakkında oluşturulan detaylı dosyaya bakabilirsiniz.

Dosya üzerinde yer alan bazı etkinlikler hakkında bilgiler:

KrakSpot: Öğrenciler ve yeni başlayanlar açısından gayet iyi bir BarCamp. Birçok yeni şey öğrenme ve ilham alma adına güzel bir yerdir. Hatta bazı zamanlar kişi sayısı 400’e kadar çıkmaktadır ki bu yeni bağlantılar kurma adına iyi bir fırsattır. Tek kötü yanı ise yapılan etkinliklerde genel olarak Lehçe konuşulmaktadır.

Startup Stage: Bu ise daha çok deneyimli girişimler için olan bir etkinliktir. Ve ayda bir defa yapılmaktadır. Buda tıpkı KrakSpot benzeri bir etkinliktir. Genellikle etkinliklerde 2-4 arası sunum yapılıyor ve bazı zamanlar paneller düzenleniyor. Yapılan etkinliklerde genel olarak iş konularına odaklanma yapılıyor. Buda ne yazık ki genel olarak Lehçe dilinde yapılıyor.

Hive53: Sonunda girişimcilikle ilgili İngilizce’nin konuşulduğu bir etkinlikten söz etmeye başlayabildik. İş konuları etrafında gerçekleşen bir BarCamp’tır. Ve etkinliklere özel olarak davet edilen konuşmacılar yer almaktadır.

OpenCoffee: İngilizce konuşulan ve bolca yabancı kişinin yer aldığı diğer bir etkinlikte budur. Sadece perşembe günleri düzenlenen etkinliğe girişimciler, öğrenciler ve diğer davetliler katılmaktadır. 10 ile 50 kişi arasında değişen sayıda kişi katılmaktadır. Genel olarak çoğu yabancıdır.

Yukarıda belli başlı etkinlikler hakkında açıklamalar yaptık. Daha fazlası için Crossweb ve omgkrk.com sitesine bakabilirsiniz.

Katılabileceğiniz Konferanslar

Eğer bu şehirde yaşamıyor ve sadece konferans için Krakow’a seyahat edecekseniz, katılabileceğiniz üç önemli konferans bulunuyor:

Digital Dragons: Orta ve Doğu Avrupa’nın oyun endüstrisiyle ilgili en büyük konferansıdır. Yapılan konferanslara 60’ın üzerinde konuşmacı, 800’ün üzerinde katılımcı katılmaktadır ve 50’nin üzerinde bağımsız video oyunları sergilenmektedir. Bu eğlenceli bir BT2 etkinlik olmasının yanında iş fırsatları ve networking açısından da çok önemlidir.

ACE Conference: Orta Avrupa’da kendi alanındaki önemli konferanslardan biridir. Konferansta  daha çok yazılım süreçlerinin geliştirilmesi  ile ilgili sunumlar ve konuşmacılar yer alıyor. Son yıllarda ise yalın girişimcilik, yalın UX, tasarım düşünme ve müşteri geliştirme konuları eklenmiştir.

Mobile trends: Mobil ve mobil odaklı sektörlerle ilgili olarak Polonya’da yapılan en kapsamlı konferanstır. Burada mobil cihazlar, bulut servisleri, bankacılık, e-ticaret ve m-ticaret endüstrilerinden lider oyuncuların katılımı bulunur.

İkinci Durak: Girişimciler için Hazır Ofis Sunan Yerler

Krakow_guide_coworking

Krakow şehrinde şuan için tanınmış olarak girişimcilere hazır ofis sunan üç yer bulunmaktadır.

1-) COLAB: Şuan için girişimcilere üç farklı seçenek sunuyorlar. 1-4 arasında çalışanı bulunan girişimler için çalışma masası, 4-12 arası çalışanı bulunan girişimler için micro ofis ve şirket adresini göstermek isteyenler için seçenekler bulunuyor. Şuan için kendi fikirleri üzerinde uğraşan 60’a yakın kişi bulunmaktadır.

2-) Hub:Raum: Almanya merkezli A Deutsche Telecom’un girişimciler için Krakow’da açtığı ofis ve altyapı sunan merkezidir. Özellikle Avrupa pazarına odaklanan girişimler için açtıklarını belirtiyorlar. Ve buradaki imkanlardan yararlanmak isteyen girişimlerin bazı özellikleri taşıması gerekiyor.

3-) Business Link Krakow: Polonya’daki en kapsamlı kuluçka merkezlerinden biri olan AIP Inkubator’un girişimcilere hazır ofis sunduğu merkezlerinden biridir. Ülke genelinde 10’a yakın bu tarz modern ofisi bulunan AIP’ın iş merkezlerinde toplamda 1500 kişi için çalışma yeri bulunup, buralarda 1037 tane şirket  yer almaktadır. Ve buralarda yıl içerisinde toplamda 2500’ün üzerinde iş etkinliği düzenleniyor.

Yukarıdakilerin dışında ise Krakow’da yer alan Tekno Parka da göz atabilirsiniz. Yukarıdakilerle birlikte burada da kendinize bir ofis alanı kiralayabiliyorsunuz.

Üçüncü durak: Girişiminize Finans Desteği Bulabilmek

Krakow_guide_financing.

Yapacağınız projeyi buldunuz, sonrasında etrafınız da networkingi geliştirdiniz ve daha sonrasında ilerledikten sonra şirket kurmaya karar verdiniz. Gerekli ofisinizi de ayarladıktan sonra yolculuğunuz başladı. Belli bir aşamadan sonra eğer ki finansman desteğine ihtiyacınız oldu. Çünkü bu konularda birçok deneyimli insan finansman desteğine gerçekten ihtiyacınız olup-olmadığını iyi belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Gerçekten ihtiyacı olanlar için  Krakow’daki Melek yatırımcılar, VC’ler ve kuluçka merkezleri aşağıda yer almaktadır.

Melek Yatırımcılar

Rafał Han – Krakow’daki melek yatırımcılarından biridir. HanBright  ve Chance Academy Kurucusu, Estimote kurucu ortaklarından biri ve şuan içinde San Francisco merkezli SeedLab’ın kurucusudur. Önceki zamanlarda Startup Weekend’in Polonya’daki etkinliklerinde mentor olarak görev almıştır. Ayrıca şuan için Hub:Raum’ın mentorları arasında yer alıyor.

Richard Lucas – Krakow’daki melek yatırımcılardan biri olup ayrıca akıl hocalığı, koç ve işletme danışmanlığı yapmaktadır. Krakow’daki girişimcilik ekosistemini destekleyenler arasında olup, Krakow ve Polonya’daki TED’in organizatörlerinden biri ayrıca Polonya’da Global Girişimcilik Haftası Komitesi Üyesi’dir.

Andrzej Targosz – Melek yatırımcılığın yanı sıra eğitim desteği veren PROIDEA Vakfı’nın CEO’sudur. Vakıf olarak ise Krakow’da IT alanındaki birçok etkinliği destekleyip, Startup Weekend Krakow ve Bitspration’ın Krakow’daki etkinliklerine destek olmaktadır.

Venture Capital (Risk Sermayesi) / Tohum Şirketleri

SpeedUp GroupPolonya’daki en dinamik VC şirketlerinden biridir. Daha öncesinde 50’nin üzerinde şirkete yatırım yapan SpeedUp, devam ettiği ve yeni dönemde yatırım yaptıklarıyla beraber bünyesinde 20’nin üzerinde şirket ve girişim bulunuyor.

Innovation Nest – Krakow merkezli bir VC/tohum şirketidir. Bu şirketin özellikle Amerika’dakilerin yer aldığı iyi bir networka sahip. B2B SaaS girişimlerine daha çok odaklanmışlar.

Satus – Tüm fonlarıyla birlikte düşünüldüğünde 100 tane girişime/şirkete hali hazırda yatırımı bulunuyor. Bu açıdan ülkdeki önemli VC şirketlerinden biridir.

Way 7 – Özellikle mobil ve sosyal tabanlı oyun girişimlerine yatırım yapıyorlar. Şuanda ise hangi girişimlere yatırım yaptıkları belirtilmemiş.

Krakow Tekno Park’a ait VC şirketi – Krakow Tekno Park’ı tarafından girişimcilere destek amacıyla kurulmuş VC şirketidir. Şuan için 10’un üzerinde girişime yatırımları bulunuyor.

Kulukça Merkezi & VC/ Tohum Şirketi  ve Fiziksel alan sunanlar

Hub:Raum (Deutsche Telekom): Bu üçlüyü bir arada sunanlardan biridir. Hem girişimcilere finansman desteği sağlayabilmekte hemde onlara fiziksel alan sunabilmektedir.  Kendi hızlandırma programlarına sahip olmakla birlikte ayrıca Challenge Up’lar için Intel ve Cisco firmalarıyla çalışıyorlar.

AIP Krakow – Krakow’da bu üçlüyü sunan diğer bir merkezde AIP Inkubator’dür. Özellikle başlangıç aşamasındaki girişimler için harikadır. Başlangıç aşamasında işlerini epey kolaylaştırabilir.

Dördüncü durak: Daha fazla Tavsiye ve Görüş almak

Krakow_mentors

Bu noktada Krakow şehri tutkulu ve açık görüşlü insanlar dayalı çok güzel bir girişimci topluluğuna sahiptir. Sizlere yardım etmeye hazır birçok insanı barındırmaktadır. Fakat yabancılar açısından bu durum biraz daha zor olabilir. Belkide bu noktada iyi bir Polonyalı bulabilirseniz bu noktadaki sıkıntıları da atlatabilirsiniz. Yine bu noktada OMGKRK topluluğuna katılırsanız sıkıntılarınızı yine en azına indirebilirsiniz. Ama her ne olursa olsun böyle bir toplulukta olmayı istemelisiniz.

Krakow ile ilgili belirteceklerimiz şimdilik bu kadardır. Umarım sizlere faydası dokunmuştur veya dokunacaktır. Bir sonraki durağımız ise Poznan şehri olacaktır. Yazı dizimizin ikincisinde görüşmek dileğiyle.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir