Łódz Film Okulu İkinciliğini Korudu

dn (1)

Polonya’nın Łódź şehrinde yer alan ve daha çok kısa adıyla; “Łódź Film Okulu” olarak bilinen “Leon Schiller Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Okulu”; Amerika’da yayınlanan sinema dergisi The Hollywood Reporter’ın hazırladığı “Amerika Dışında Eğitim Veren En İyi 15 Film Okulu” sıralamasında, bu yıl da 2. sıradaki yerini korudu.

Łódź Film Okulu, 2015 yılında da geçtiğimiz yılda olduğu gibi İngiltere Ulusal Film ve Televizyon Okulu’nun ardından ikinci sırada yer alarak; yerini korumayı başardı.

Amerika’da eğitim veren sinema okullarının dahil edilmediği sıralamada Avustralya, Avusturya, Çin, Meksika, İtalya, Almanya, Fas, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Fransa, İsrail ve İngiltere’de eğitim veren sinema – film okulları yer aldı.

1948 yılında kurulan Łódź Film Okulu, Polonya sineması için büyük bir öneme sahip. Okulun mezunları arasında Roman Polański, Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi ve Krzysztof Kieślowski gibi Polonya sinemasının dünyaca ünlü isimleri yer alıyor.

Yazar: Cem Bişkin

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir