Polonya’da Girişimcilik Ekosistemi – Poznan Startup Şehir Rehberi!!!

Polonya’da girişimcilik ekosistemi ile yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sıradaki adresimiz Poznan şehri. Poznan, Varşova ve özellikle Berline olan yakınlığıyla girişimcilik açısından Polonya’da büyüyecek  bir konuma sahip olmakla beraber büyüyen bir girişimcilik topluluğuna sahiptir.

Poznan şehri 550 bin nüfusa sahiptir ve ülkedeki en büyük 5.şehirdir. Şehir Varşova ve Krakow şehirleri gibi turizmden ziyade daha çok iş kenti olarak bilinir. Bunun yanında yüksek oranda öğrencide şehirde bulunmaktadır ve buda girişimciliğin yükselmesi açısından oldukça önemlidir. Şehirde yer alan Dünya Ticaret Merkezi sayesinde uzun yıllardır yeni iş bağlantıları yapmak için gelen iş adamları ve girişimcilerin adresi olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Poznan şehrinin avantajları

Yer: Şehrin belkide en büyük avantajı sayabileceğimiz unsuru konumudur. Varşova’dan Poznan şehrine tren ile 2,5 saatte gidebiliyorsunuz ve aynı zaman diliminde de Poznan’dan geri dönebiliyorsunuz. En büyük artı olarak yine 2.5 saatte Berline geçebiliyorsunuz ve ayn zaman diliminde de tekrardan şehire geri dönebiliyorsunuz.

Öğrenciler: Şehirde 6’sı devlet 1 tanede özel olmak üzere toplamda 7 üniversite ve çok sayıda akademi bulunmaktadır. Girişimlerin ihtiyacı olan teknik elaman ihtiyacına ülkedeki en iyi teknik üniversitelerden biri olan Poznan Politeknik Üniversite’si cevap  verebilir. Bununla beraber yine girişimlerin diğer ihtiyaçlarından biride ekonomi alanında olmaktadır. Yine onların bu ihtiyacını Poznan Ekonomi Üniversite’si cevap verebilir.

Bunların yanında inanılmaz genç grafik tasarımcılarına sahip Poznan University of Arts’ı da unutmamak gerekir. Ve son olarak birçok alanda inanılmaz kişileri bulabileceğiniz  ve birçok kişinin bildiği Adam Mickiewicz Üniversitesi’de yine bu şehirde yer almaktadır.

Düşük Maliyet: Polonya’nın batısındaki şehirlere oranla biraz daha ucuzdur. Özellikle bir girişime başlamaya niyetlendiğinizde karşınıza çıkacak ofis kirası, yemek giderleri, çalışanlar için daha düşük maaş  gibi konularda azda olsa rahat bir nefes almanızı sağlayabilir.

Şehir: Güzel şehirlerden bir tanesidir. Daha önce yayınladığımız ayrıntılı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Ekosistem: Başta belirttiğimiz gibi girişimcilik burada büyüme aşamasında bulunuyor. Şehirde birçok kıdemli çalışan bulunuyor ve bu kişiler bu ekosisteme girebilmek için bir kapı arıyor diye tanımlarsak yanlış olmaz. Bu kapsamda sizlerde burada ekosistemi gelişmesinde büyük katkılar verebilirsiniz.

Poznan’da dikkat edilmesi gerekenler

KDV: nispeten yüksek standart KDV oranı (yüzde 23)

İşlemler: Evrak işlemleri için hazır olmalısınız. İşinize başlarken belgeler hakkında bir şüpheniz yada emin değilseniz devlet sitelerinin ingilizce sayfalarından gerekli bilgilere tekrardan bakmakta fayda var. Bunun yanında güvenilir bir firma yada kişilerler anlaşmada diğer bir yoldur.

İngilizce ile işleri halletmek: Şirketinizi resmi olarak kayıt etme işlemlerini tamamlarken gittiğiniz kuruluşlarda İngilizce konuşan sayısı azdır. Bu yüzden bu noktada fazla beklentide olmamak gerekiyor. Bunun haricinde tren istasyonları vb noktalarda da sıkıntı çekebilirsiniz. Bu yüzden birçok işlemi online olarak yaptığınız takdirde bu sıkıntıyıda birazda olsa atlatabilirsiniz.

Avrupa Birliği Fonları: Yazının ilerleyen kısımlarında bununla ilgili daha ayrıntılı bilgiler belirtilecektir. Fakat şunu belirtmekte fayda var Poznan’daki Startup fonlarının çoğu AB’ye dayanıyor. Bu noktada girişimcileri desteklemek için girişim sermayelerinin oluşturulması ve yatırımcı ortamının iyileştirilmesi konularında gelişimlerere ve iyileştirmelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Düşünce yapıları: Poznan’ın iş şehri olmasınında etkisiyle buradaki insanların iyi bir iş ahlakı vardır. Fakat girişimciliğe başlama noktasında şuan için pek cesaretli olmadıkları gözlemlenmiş. Fakat yine bu noktada burada hevesli ve çalışkan insanları bulabilirsiniz.

İlk durak: Poznan’daki Girişimci Topluluklarını Bilmek

poznan_guide_community

Bu kapsamda Krakow içinde belirttiğimiz Crossweb.pl, Polonya’da etkinlikleri bulabileceğini en kapsamlı sitedir. Bunun yanında Meetup platformunu inceleyerek topluluğa ait etkinlikleri bulabilirsiniz. Ayrıca Poznan Kent Konseyi tarafından hayata geçirilen Startup Poznan web sitesindeki etkinlik bölümüde incelemeye değerdir.

Diğer bir yandan girişimcilik ekosistemi açısından en önde gelenler arasında bulunan Berlin şehrine de istediğiniz zaman gidebilir, iş ağınızı genişletebilir veya gelişim için parayı da bulabilirsiniz. Poznan’da Berline’e tren ile yolculuk 2.5 saattir.

Düzenli olarak yapılan Startup Etkinlikleri:

Poznan Startup Weekend: Bu ve benzeri etkinliklerde 54 saat içerisinde belirlediğiniz fikirleri başlangıç olarak hayata geçiriyorsunuz. Ve kazandığınız takdirde işinizi geliştirme açısından birçok kapı size açılıyor. Geçen sene gerçekleşen Poznan Startup Weekend etkinliği “Akıllı şehir” teması altında yapıldı. Üç gün süren etkinlik sonunda Poznan şehri için ortaya birçok uygulama ve farklı çözümler ortaya çıktı. Etkinliğin ana sponsoru Poznan Kent konseyi olurken destekleyenler arasında Microsoft, IBM, Orange ve diğer şirketler yer alıyordu.

Hive61: Poznan’da girişimcilik ve iş geliştirme ile ilgili düzenlenen bir etkinliktir. Her etkinlikte özel davet edilen kişi ve kişiler yer alır ve gelen kişi veya kişiler projeleri, fikirleri ve ve girişimcilik süresince başından geçen olayların yer aldığı konuşmalar gerçekleştirir. Ve genel olarak bu etkinlik İngilizce dilinde gerçekleşmektedir.

Startup Poznan:  Poznan Kent Konseyi tarafından düzenlenen bir konferanstır. Vergi, hukuk sistemi, iş planları gibi birçok konuda uzman kişi etkinliğe katılmaktadır. Bu ortamda girişimcilerin aradığı sorulara cevap alacakları iyi bir ortamdır. Bunun yanında farklı branşlardan da birçok girişimci burada sunumlar yapmaktadır.

KickAss: Şuana kadar bu etkinlik Poznan’da iki defa gerçekleşmiştir. Organizatörler Almanya’da başarılı olmuş girişimlerin kurucularını davet ediyorlar. Gelen kişilerde girişimlerinin nasıl doğduğunu, karşılaştığı problemleri, iş yaklaşımlarını, yaşadıkları inişleri-çıkışları, yatırımcıları nasıl çektikleri gibi konularda anlatımlarda bulunarak bu yoldaki kişilere yardımcı olmayı amaçlıyorlar. Bu etkinlik en son Haziran 2015’de gerçekleşti ve gelenler arasında Lieferheld / Delivery kurucu ortağı Mohammadi Akhabach, Bigpoint kurucusu Heiko Hubertz ve EyeEm kurucu ortağı Gen Sadakane katıldı.

Fuckup Nights Poznan: 2012 yılında Meksika’da dünyaya yayılmış bir etkinliktir. Gelenler tamamıyla başarısızlık hikayelerini paylaşıyorlar. Açıkçası girişimciliğe soyunmuş herkesin asıl ihtiyacı bu tarz etkinliklerdir. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte her ay belirlenen 3-4 girişimci kendi hikayelerini anlatır. Onlara 7 dakika verilir ve sadece 10 resim kullanmalarına izin veriliyor. Her konuşmacıdan sonra soru-cevap bölümü ve networking kısmıda yer alıyor.

Bunların haricinde ise gidebileceğiniz diğer Startup Etkinlikleri:

İkinci Durak: Girişimciler için Hazır Ofis Sunan Yerler

poznan_guide_coworking

 

Coworking kavramı Polonya’da gelişmekte olan bir kavram olmasına rağmen, Poznan’da geçici veya uzun vadeli kiralık çalışma alanları bulabilirsiniz. Bazı yerler ise kulukça merkezlerinin üniversitedeki yerleridir.

Şehirde hazır ofis sunan yerlerin fiyatlarında değişiklikler bulunuyor. Fakat çalışmak için ucuz ve güzel bir yer bulmakta kolaydır. Mesela kendinizie bir aylık 10-100 Euro arasında masa kiralayabilirsiniz. Veya ofis olarak bir stüdyo daire kiralayabilirsiniz. Bununda fiyatları 300 Euro’dan başlamaktadır.

Poznan’da hazır ofis sunan 15’in üzerinde yer bulunmaktadır. Bunlar arasından birkaç tanesine baktığımızda:

Biurcoo: Polonya’da yaşayan Fernando adında bir İspanyol tarafından kurulmuştur ve geçtiğimiz ay birinci yılını doldurdu. Burada 1 saatlik, 1 günlük yada 1 aylık bir yer kiralayabiliyorsunuz. Bunun yanında 3 kişilik, 6 kişilik ve 20 kişilik masalar yer alıyor. Diğer ayrıntıları siteden bakabilirsiniz.  Bu alanda ise İngilizce, Lehçe, İspanyolca ve İtalyanca konuşan kişiler yer almaktadır.

YouNick: Burası Nickel Technology Park’ta yer alan modern ve kapsamlı bir merkezdir. Hazır ofislerin yanı sıra araştırma-geliştirme için labaratuvarlar da yer almaktadır. Bunların yanında girişimler için yatırım programları gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır.

coworkingness: Poznan’ın merkezine yakın bir yerde bulunuyor ve girişimler için hazır çalışma alanı, toplantı odası, mikro ofis, sanal ofis gibi seçenekleri bulunuyor. Web sitesine baktığımızda sadece ingilizce dilinde yayın yaptığını gördük. Buda yabancı kişilere karşı daha açık olabileceklerinin belirtisidir diyebiliriz.

Bunların yanında Startus sitesinde dünya genelinde hazır ofis sunan yerlerin listesi yer alıyor. Buraya baktığımızda Polonya’dan şuan için 5 şirketin yer aldığını görüyoruz. Ve son olarak yakın bir zamanda hazır ofis sunan Desk Works adında yeni bir yer hizmete açılacak.

Üçüncü durak: Girişiminize Finans Desteği Bulabilmek

poznan_guide_financing.

Poznan’da yatırımcı ekosistemi henüz çok gelişmemiştir. Fakat iyi haber ise daha önce belirttiğimiz gibi Berlin ve Varşova’ya tren ile kısa zamanda gidilebiliyor. Bundan dolayı girişiminiz için yatırımcı bulma olanağınız artıyor. Aynı zamanda Startus sitesinden Avrupa’daki yatırımcı şirketleri, inkübatör ve kulukça merkezlerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede AB ile ortak finanse edilen birçok program yer almaktadır. Bu yüzden ortak finanse edilen programlar  * ile işaretlenmiştir.

İnkübatörler

YouNick: Hazır çalışma alanı sunan yerlerde bu merkezi belirtmiştim. Merkez bunun yanında BioMed programı çerçevesinde biyoteknoloji, tıp, yenilebilir enerji ve ICT gibi alanlardaki girişimlere finansman sağlıyorlar. *

Academic Incubator of EntrepreneurshipPolonya’daki en kapsamlı kuluçka merkezlerinden biri olan AIP Inkubator’un Poznan şehrinde iki yeri bulunmaktadır. Bir tanesi University of Economics’de bir diğeride Adam Mickiewicz University kampüsü olan Morasko’da bulunuyor. AIP girişiminizin başlangıç zamanındaki şirket kurma ve tohum fonu bulma yolunda yardımcı oluyorlar. Bunu da AIP Seed Capital ile yapıyorlar.  *

InQubator: Adam Mickiewicz University Foundation tarafından Poznan Science and Technology Park‘ta kurulmuştur. Çoğunlukla kimya, biyoteknoloji ve IT bölümlerinde halen öğrenci yada üniversitenin bu bölümlerinden mezun olmuş kişilere fon desteği sağlıyorlar. *

High Technology Incubators Complex: Bu merkezden herhangi bir parasal destek alamazsınız. Ama Teknoloji Parkı’nın araştırma tesislerini kullanmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Biyoteknoloji alanında bir girişime sahipseniz veya düşünüyorsanız merkezin birçok labaratuarı ve buralarda kullanabilmeniz için teknolojik cihazlar yer almaktadır. Burasıda Adam Mickiewicz University Foundation tarafından yürütülüyor. *

Nobel Tower: Burası hazır ofis, konferans salonu, labaratuar ve son olarak girişimlere finansman desteğide sağlıyor. Başlangıç aşamasındaki girişimlerin işlerine yarayabilecek diğer yerlerden bir tanesidir. *

Hızlandırma Programları

Business Link: Polonya’daki en kapsamlı kuluçka merkezlerinden biri olan AIP Inkubator’un girişimcilere hazır ofis sunduğu merkezlerinden biridir. Ülke genelinde Poznan şehri dahil 10’a yakın bu tarz modern ofisi bulunan AIP’ın iş merkezlerinde toplamda 1500 kişi için çalışma yeri bulunup, buralarda 1037 tane şirket  yer almaktadır. Ve buralarda yıl içerisinde toplamda 2500’ün üzerinde iş etkinliği düzenleniyor.

Diğer Yatırım Olanakları:

SpeedUp GroupPolonya’daki en dinamik VC şirketlerinden biridir. Daha öncesinde 50’nin üzerinde şirkete yatırım yapan SpeedUp, devam ettiği ve yeni dönemde yatırım yaptıklarıyla beraber bünyesinde 20’nin üzerinde şirket ve girişim bulunuyor. SpeedUp girişimcilikle ilgili Poznan ve diğer şehirlerde yapılan birçok etkinliği desteklemektedir.

Punk Internet: Çok erken aşamadaki girişimler için finansman ve danışmanlık desteği sunuyor. Aynı zamanda  KickAss ve FuckUp Nights Poznan etkinliklerinin düzenleyecisidir.

Dördüncü durak: Daha fazla Tavsiye ve Görüş almak

poznan_mentors

Krakow rehberinde belirtildiği gibi yabancı girişimciler açısından hala çözülmesi gereken birçok şey bulunuyor. Mesela Polonya’da iş kurmak için yabancılara yardımcı olmaya hazır resmi bir kurum bulunmamaktadır. Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi aynı şey Poznan içinde geçerli. Topluluklara katılıp sıkıntılarınızı çözme adına iyi ve nitelikli kişilerle tanışabilirsiniz. Ve onlardan bu konuda yardım alabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda yer alan Facebook gruplarına bakabilirsiniz:

Rozmowy o startupach
Startup Poznan

Polish Entrepreneurs

Poznan ile ilgili belirteceklerimiz şimdilik bu kadardır. Umarım sizlere faydası dokunmuştur veya dokunacaktır. Bir sonraki durağımız ise Varşova şehri yada Tricity olacaktır. Yazı dizimizin üçüncüsünde görüşmek dileğiyle.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir