Polonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Katarzyna Kacperczyk: Polonya Firmalarının Türkiye’ye Ticaret Misyonu

Polonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Bayan Katarzyna Kacperczyk: “2014 yılında Polonya ve Türkiye, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 600. yıldönümünü kutladı – bu girişim, milletlerimiz arasındaki köklü dostluğu ve ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığı bize bir kez daha hatırlattı. Ekonomik işbirliği Polonyalı – Türk ilişkilerinden giderek artan bir öneme sahiptir”.

Bu yazı “Polonya Firmalarının Türkiye’ye Ticaret Misyonu” adlı raporu ön sözünde yer almıştır.

katarzyna-kacperczyk-msz-polsko-turecka-debata-15-11-2013

2014 yılında Polonya ve Türkiye, iki ülke arasındaki diplomak ilişkilerin kurulmasının 600. yıldönümünü kutladı – bu girişim, milletlerimiz arasındaki köklü dostluğu ve ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığı bize bir kez daha hatırlattı. Ekonomik işbirliği Polonyalı – Türk ilişkilerinden giderek artan bir öneme sahipr. Polonya Devlet Başkanı Sayın Branislaw Komorowski’nin, anma etkinlikleri çerçevesinde vurguladığı gibi, “iki ülke arasındaki siyasi, askeri ve kültürel ilişkiler en üst seviyede olsa dahi, uluslararası ilişkilere dair bir değerlendirme yapabilmek için her zaman ekonomik ilişkiler dikkate alınmalıdır”.

Yıllar içerisinde pek çok stratejik alanda Polonya ve Türkiye arasındaki ekonomik bağlar giderek yoğunlaştı. Her yıl yarım milyon Polonya vatandaşı tal amacıyla Türkiye’yi ziyaret ediyor. Ticari ilişkiler önemli bir gelişim gösterdi ve küresel ekonomik gerilemeden etkilenmedi. Polonya Türkiye’yi, bölgedeki sağlam duruşu ve muazzam ekonomik potansiyeli sebebiyle, AB dışındaki önemli bir ortağı olarak görüyor. Ne var ki (iki ülke arasındaki) mevcut cari bağlar, Polonya ve Türkiye’nin ekonomik işbirliği potansiyelini tam olarak yansıtmıyor ve halen değerlendirilmesi gereken çok sayıda iki taraflı fırsatlar mevcut.

Polonya ve Türkiye aynı zamanda alt yapının modernizasyonu, yenilikçiliğin desteklenmesi, enerji güvenliği, rekabetçi endüstrilerin büyümesi, işsizlikle mücadele ve küresel istikrarsızlıklara çözüm üretebilmesi gibi pek çok ortak zorlukla karşı karşıya. Bu ortak zorluklar iki taraflı işbirliğinin geliştirilmesi için istisnai fırsatlar sunmaktadır zira her iki ülke de belli alanlarda güçlü yanlara sahip olup ikili arasındaki sinerjiden kazanacakları çok şey vardır.

Polonya – Türkiye ilişkilerinin dikkat çekici düzeyde zengin mirası, 21. yüzyılda daha da sıkı bağların oluşturulmasına yönelik bir kararlılığı beraberinde germelidir. Bu katalog Türkiye’deki işbirliği olanaklarını ve ortaklıkları değerlendirmeyi amaçlayan önde gelen Polonya kurumlarını ve şirketlerini içermektedir. Sizleri bu Polonyalı kurumlarla karlı ortaklıklar kurmaya davet ediyor, birlikte başarılı projelere imza atmanızı diliyorum. Bu ortaklığın, iki ülke arasındaki sıkı dostluğun daha da gelişrilmesini sağlayacağına güvenim tam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir