Tecrübelerle, Adım Adım, Amerika’da Yüksek Lisans!

Polonya’da Bilgisayar Mühendisliği eğitimimi tamamladıktan sonra her mühendisin isteyebileceği gibi Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak üzere araştırmalara başladım. Peki nasıl yollar izledim? Durun anlatayım…

Öncelikle yapmanız gereken kendi alanınızdaki üniversiteleri biraz araştırmalısınız. Mesela ben FindTheBest.Com’da biraz araştırma yapmıştım. Daha sonra üniversite ile irtibata geçiyorsunuz. Henüz Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisiyken irtibata geçtiğim okul, sorunsuzca başvuru yapabileceğimi söyledi. Ben de hızlıca toparlamaya başladım gerekli belgeleri.

Her üniversitenin hem statüsüne hem bulunduğu eyalete hem de kalitesine göre başvuru koşulları değişebilir. İster lisans ister yüksek lisans başvurusu yapın, bu böyledir.

1-7NKyJM-z1JsxRK0zlu4ptQ

Bazı üniversiteler SAT ve GRE gibi sınavlardan birini zorunlu kılarken, bazıları sadece TOEFL/IELTS gibi dil sınavlarından aldığınız belgelerle de kayıt yapabilmekte. Bu konuları üniversite ile birebir görüşmeniz gerekir.

Eğer yurt dışında İngilizce eğitim gördüyseniz, bazı üniversiteler bunu avantaj olarak kabul edip dil belgesi istemeden kayıt kabul edebilir. Bazıları ise ısrarla ya dil kursuna gitmenizi ya da kursa gitmeseniz de sertifikanızı göndermenizi ister. Bu husus da üniversitelere göre farklılık göstermektedir.

GRE ve SAT dediğimiz sınavlar, Matematik ve İngilizce ağırlıklı olmakla beraber, Amerikalıların aldığı sınavdır. Yani Amerikalıların, yerli halkın girip başarı kazanmaya çalıştığı sınava, sizin de girmeniz gerekiyor. Bu sınav şartı her üniversitede aranmasa da, eğer başarırsanız, matematik ve İngilizcenize inanıyorsanız, sizin için büyük avantaj olacaktır. Öyle ki, burs başvurunuzda dahi çok etkili olabilir aldığınız sınav sonuçları.

Personal Statement… Evet, bu önemli. Hem kendinizi kısaca özetleyen hem neden o üniversitede yüksek lisans yapmak istediğinizi ve hem de gelecek kariyerinizde neler istediğinizden bahsedeceğiniz Personal Statement, üniversite kayıtları için önemlidir. İstisnalar olur mu bilmem ama, istemeyen üniversite görmedim ben. Örnek Personal Statements

Transcriptler… Üniversitenizden alacağınız not dökümünü göndermeniz gerekecek tabi ki. Standart üniversiteler aşırı derecede değil de normal incelemeye tabi tutarlar. Ancak Amerika’da iyi sıralaması olan bir üniversiteye başvuru yapıyorsanız, notlarınızı ciddi anlamda incelerler.

1-qqsUlp2CY_8AQ_aO48609QEvaluation… Bu husus Amerika’da her yerde işinizi görecek. Transcript yani not dökümünüzü Amerika standartlarına göre dönüştürmeniz, uyarlamanız gerekiyor. Bunu yapan profesyonel şirketler var, Amerika’da. NACES’e üye şirketlerle çalışmanızı tavsiye ederiz. Keza diğer şirketleri birçok okul ve kuruluş kabul etmiyor.

Bank Statement… Yüksek lisans eğitiminiz boyunca harcama yapacağınız miktarı banka hesabınızda göstermeniz ve imzalı şekilde belgeyi üniversiteye ibraz etmeniz gerekiyor. Banka hesabınızda kaç USD olması gerektiğini üniversitede irtibatta olduğunuz kişi söyleyecektir. Bizim için 35 Bin USD denilmişti mesela. Üniversitede tercih ettiğiniz programın toplam ücretine göre değişiyor bu miktar tabi ki.

Pasaport fotokopileri… Halihazırda pasaportunuz olmalı ve fotokopilerini üniversiteye gönderelisiniz.

Application Fee… Bazı üniversiteler başvuru ücreti istemiyor, bazıları ise istiyor. Genelde 50-60 USD civarında başvuru ücreti talep ediyorlar. Bu ücreti tüm belgeleri toparlayıp gönderirken yatırmanız gerekiyor. Geri ödemesi olmayan bir ücrettir. Yani kabul edilmeseniz dahi, o ücret yanıyor.

Sona geliyor muyuz? Tüm belgeler tamam deyip, Acceptance Letter yani Kabul Mektubu gönderiyoruz dediklerinde, işin çoğu hallolmuş demek aslında. Mektubu hangi ülkede olursanız olun, bulunduğunuz adrese gönderirler. Kabul Mektubu yanında, I-20 de gelir. Zaten asıl önemli belge, hatta öğrencilik hayatınız boyunca en değerli belgeniz, I-20’dir.

SEVIS önemli bir husus. I-20 belgeniz geldiğinde, ya da SCAN olarak size gönderildiyse, I-20 belgeniz üzerindeki numara ile FMJFEE.COM adresinden SEVIS ücretini (200 USD) ödemeniz gerekiyor.

1-Vvaaan7_IVD4_3j3IROLTQ

Vize zamanı geldi çattı. Tüm belgeleri gönderdiniz ve evinize I-20 ile kabul mektubunuz geldi. Artık Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu’ndan vize randevusu almanız gerekiyor. F-1 vizesi için randevu alarak tüm formu eksiksizce doldurmanız gerekiyor. Vize ücretini de ödeyip randevu aldıktan sonra, konsolosluğun yolunu tutuyoruz artık.

Nasıl sorular gelebilir? Vize mülakatı esnasında, F1 vizesi için sorulan sorular çok geneldir. Mesela neden ABD’de eğitim, neden o okul, hangi okul, hangi bölüm, okulu nereden buldun, parayı nereden sağlıyorsun (aile vs), ne kadar süre kalacaksın, 2 yıl vize versek yeter mi sana, okul hangi şehirde, okul bitince ne yapacaksın vs.

Bu tarz sorular almıştık. Benzer örnek sorular internette bulabilirsiniz yine.

F1 vizesi ile çalışabilir miyiz? Hemen hayır. Ancak Yüksek Lisans yaptıktan 1 sene sonra, yani 2 semester okuduktan sonra, CPT alma şansınız var. Staj anlamına gelen bu program ile haftada 20 saat resmi olarak çalışabiliyorsunuz. Yaklaşık belki 1 yıl geçerli olabiliyor, CPT. Daha sonra, yüksek lisans bitince, OPT alıyorsunuz. Bu da yaklaşık 14 ya da 18 boyunca resmi olarak çalışmanızı sağlıyor. Siz OPT sürecindeyken, çalıştığınız şirket, sponsor olarak H1-B vizesine yani çalışma vizesine başvuru yapabiliyor sizin için.

Aklıma gelmeyen ve değinmeyi unuttuğum daha yüzlerce başlık olabilir belki. Bu sebeple, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, yorum ile sorularınızı iletebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım adımları tek tek herhangi bir şirket yardımı almadan yaptığım için, gönül rahatlığı ile cevaplayabilirim sizler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir