Geziyoruz: Budapeşte: Bir başka AŞK şehri!

Budapeşte, başkadır. Sadece Macaristan için değil, tüm çevre ülkeler için değerdir, değerlidir. Eşsiz güzellikleri ile ‘Hoş Geldiniz’ diyor bize, Budapeşte!

Polonya’da yaşadığım sıralarda, Avrupa’da ziyaret ettiğim ilk şehirlerden birisidir, Budapeşte. Gez-gez doyamayacağınız kenttir, Budapeşte.

1-roh3GJhi3597lu-J1FHQcQ

İnternette fotoğraflarda gördüğünüz, yorumlarda okuduğunuz gibi, enfes şehir Budapeşte’ye yolunuz düşerse uğrayın demiyorum. Mutlaka yolunuz düşmeli diyorum.

Bir yanında Slovakya, bir yanında Avusturya ve diğer yanında Romanya… Tuna nehri de içinden gelip geçen güzelim Budapeşte.

Kışları biraz sert geçtiğinden, eğer turistik bir seyahat düşünüyorsanız, yaz aylarını seçmelisiniz.

Para birimi henüz Euro olmadı, Macaristan için. Evet, Macaristan, para birimi olarak ‘Macar forinti’ kullanıyor. Ancak oldukça bol sıfırlı paralar kullanıyor, Macarlar.

Tuna Nehri’ne ulaşın mutlaka. Bir yanı Buda, diğer yanı Peşte. Karşıya geçtiğinizde, şahane bir ada sizi bekliyor. Bisiklet kiralayarak gezebileceğiniz şahane bir adacık.

Zincirli Köprü (Lanchid — Chain Bridge) de mutlaka görülmesi gerekir. Mutlaka yürüyerek karşıya geçmelisiniz.

Zincirli Köprü (Lanchid — Chain Bridge)
Zincirli Köprü (Lanchid — Chain Bridge)

Ayrıca, Zincirli Köprü’den geçerken Parlamento Binası’nın gece parlayan ışıltılı karesini fotoğraflamanız gerekir!

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Buda tarafında görebileceğiniz yerlerden biri de Gül Baba Türbesi. Osmanlı hakimiyeti zamanında Budapeşte’de çok sevilmiş bir dervişmiş Gül Baba. Gittik, gördük ve tavsiye ediyoruz.

Nehir kıyısında Parlamento Binasına yakın yerde demirden ayakkabılar göreceksiniz (Shoes on Danube). Bu ayakkabılar 2. Dünya savaşı sırasında Tuna nehri kenarında sırtından vurulmuş Yahudilerin ayakkabılarını simgeliyor.

Shoes on Danube
Shoes on Danube

Budapeşte’ye gelmişsiniz, Estergon Kalesi’ni görmeden dönmek olur mu? Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında Tuna nehri kıyısında yer alan kale, Estergon Kalesi (Esztergomi vár). Macaristan ve Osmanlı tarihinde büyük bir önem taşır. 13. yüzyıl başına tarihlenen kale, Macaristan’ın tarihinde inşa edilmiş ilk önemli yapılardan birisidir. 1241’deki Moğol istilasına kadar Macar Krallığı’nın idari ve dini merkezi olmuştur. Günümüzde bir turistik cazibe merkezidir.

Estergon Kalesi (Esztergomi vár)
Estergon Kalesi (Esztergomi vár)

Nerede yiyip-içelim?

Budapeşte merkez civarında İstanbul Restaurant’a uğramanızı tavsiye ederim. Oldukça leziz Türk yemekleri ile ağırlanacaksınız.

Nasıl gideriz?

Türkiye’den gitmek isterseniz, ve eğer aktarmasız yolculuk istiyorsanız, Türk Hava Yolları tek tercih gibi görünüyor. Daha önce Macaristan Havayolları da vardı. Ancak bir süre önce iflas eden şirket, sefer düzenlemiyor artık. Aktarmalı giderseniz, çeşitli Avrupa şehirlerinden transit geçişler yapabilirsiniz. Skyscanner’den biletleri karşılaştırarak alabilirsiniz.

 Vize?

Macaristan, Şengen vizelerine tabi. Yani turistik gidecekseniz, Turistik Şengen vizesi almanız gerekmekte.

Bu arada, Budapeşte’ye yolunuz düşerse, mutlaka selam götürün. Özledim keza.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir