Business Insider’ın Lehçe Versiyonu Mayıs ayında yayına başlıyor!!!

New York merkezli Er, geçen sene Ağustos ayında büyüme planlarından bahsetmişti. Bu doğrultuda Business Insider’dan ayrı olarak yayında olan Tech Insider’ı geçen sene itibariyle yayına almıştı. Bunların yanında Lehçe ve Almanca yayınlara başlayacaklarını belirtmişlerdi. Ve Lehçe’den önce Almanca yayına bu yıl itibariyle başlandı.

Bu iki dilde yayın yapmayı planladıktan yaklaşık iki ay sonra yani Eylül ayının sonunda Business Insider, Almanya medya devi Axel Springer AG tarafından yüzde 88 hissesinin 442 milyon dolara alınacağı kesinleşmişti. Bu satın alımdan sonra Agora SA‘nın Wirtualnemedia.pl’ye verdiği demeçte, Business Insider’ın Alman medya devi tarafından satın alınmasının Lehçe versiyonun çıkmasında herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağını belirtti. Ve birkaç hafta içinde projedeki gelişmelerle ilgili haberdar edeceklerini belirtti.

Lehçe versiyonunu yayınlayacak şirket değişerek Onet Group oldu

Eylül ayından Şubat 2016’ya kadar önemli bir gelişme oldu. Daha önce Lehçe versiyon için Agora SA ile yapılan anlaşma feshedildi. Ve bunun yerine Polonya’daki önemli portallardan ve medya şirketlerinden biri olan Onet Group ile anlaşmaya varıldığı açıklandı.

lukaszgrass2016-655
Łukasz Grass

Business Insider’ın Lehçe versiyonu Mayıs ayında yayın hayatına başlıyor ve yönetecek kişi açıklandı

Bu versiyonun Chief Editor’ünün ise Łukasz Grass olduğu açıklandı.  Łukasz geçmiş yıllarda  TVP ve Polsat’da televizyon programları, Radio TOK FM’de Editor yardımcılığı ve TVN24’de de önceleri çalışmıştı. Business Insider Polish Edition, Łukasz önderliğinde toplamda yaklaşık 12 kişiden oluşması  bekleniyor.

Daha önce yapılan açıklamada içerik kısmının tamamıyla yerel tarafta üretilip ve Amerika’daki baskıdan alınacak özel materyaller ile birleştirileceği belirtilmişti. Fakat şuan için içerik tarafında orjinal yazıların aksine bir süreliğine Business Insider’ın diğer versiyonlarındaki yazıların Lehçe’ye tercüme edilerek yayınlanacağı açıklandı. İlerleyen zamanlarda ise direkt olarak Polonya’daki ekibin orjinal içerikleri üretmesi bekleniyor. Bunların yanında kaliteli video ve video serilerinin de ekleneceği bilgisi verildi.

Resmi olmayan bilgilere göre Business Insider Polish Edition’ın Mayıs ayında yayın hayatına başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir