Markowa Ulma Müzesi – Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları

Başkalarının hayatını kurtarırken kendi hayatlarını feda ettiler” – Wiktoria ve Józef Ulma ile altı çocuklarının trajik öyküsü, Alt Karpatya bölgesinde bulunan Yahudileri Kurtaran Polonyalılar Müzesine Ulma Ailesinin isminin verilmesine ilham oldu. Müze 17 Mart itibariyle ziyaret edilebilecek.

Markowa Müzesi, Yahudileri kurtaran tüm Polonyalılara adanmış Polonya’da ilk müze olma özelliğini taşıyor. Yok edilmeye mahkum edilen Yahudilere, hayatlarını tehlikeye atma pahasına yardım kararı alan kahramanların böylesine geniş bağlamda ve sistemli şekilde tanıtıldığı bir yer, daha önce Polonya’da hiç olmadı.

Ulma ailesinin yazgısından esinlenen Müze, 1939-45 Alman işgali döneminde Polonyalı kahramanların tarihini ele alıyor. 2. Dünya savaşı yıllarında Alman Devleti „Yahudi sorununa kesin çözüm” kararı aldı. Polonyalılar, Yahudilere yaptıkları herhangi bir yardım için ölüme mahkum ediliyorlardı. Yalnız Alman işgali altındaki Polonya topraklarında, tüm aile bireylerinin toplu sorumluluğu katı kanunlara tabiydi. İnfaz tehdidine rağmen, birçok Polonyalı, Yahudi komşusuna, yakınına, hatta ve hatta hiç tanımadığı yabancılara yardım etmeyi göze aldı. Bunların arasında Markowalı Ulma ailesi de vardı.

Polonya’nın en büyük köyü olan Markowa’da, 2. Dünya savaşı öncesinde aralarında 30 Yahudi ailesi olmak üzere toplam 4500 kişi yaşamaktaydı. Ulma ailesi, Yahudi Szall ve Goldman ailelerine kucak açtı. Polonya polisi eşliğindeki Alman jandarması 24 Mart 1944 gecesi Ulmaların evini bastı. Józef Ulma ve dokuz aylık hamile eşi Wiktoria, altı çocukları ve gizledikleri sekiz Yahudi, şahitlerin gözü önünde acımasızca öldürüldü. Ulmaların kahramanca tutumu, 2. Dünya Savaşı yıllarında Yahudileri kurtaran bütün Polonyalıların fedakarlığının sembolü oldu.

Prezydent

Bir öncü olarak meyvecilik ve bahçıvanlığa dair inovatif metotlar getiren toplum gönüllüsü Józef Ulma’nın öyküsünü Markowa’da tanımak mümkün. Ulma, Katolik Gençler Derneği’ndeki faaliyetlerinin yanı sıra, kütüphaneci olduğu Köylü Gençler Birliği „Wici” nin Halk Partisini de desteklemekteydi. Ancak, en büyük tutkusu fotoğrafçılık idi. Kendi çapında fotoğraf makinası yapıp ailesi ve yakınlarına binlerce fotoğraf çekti.

Birçok aile Ulma ailesi ile benzer kaderi paylaştı. Irena Sendlerowa ve Jan Karski gibi dünyaca bilinen isimlerin yanı sıra, Yahudileri kurtaran, ancak isimleri unutulan binlerce Polonyalı kahraman daha vardı. 2. Dünya Savaşı yıllarında Yahudileri kurtaran Polonyalı ailelerin öyküsünü aşağıda ekli materyalde okumak mümkün.

İsrail Yad Vashem Holokost Kurban ve Kahramanlarını Anma Enstitüsü, Ulma ailesinin ölümünden sonra 1995 yılında aileye Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları madalyası verdi. O olayların anısına, 2004 tarihinde ailenin acı dolu ölümünü anımsatan heykelin örtüsü kaldırıldı.

Markowa Müzesi’nin törenle açılışı 17 Mart 2016 tarihine planlandı. Ulma ailesinin kahramanca tutumunu hatırlatan etkinliklere Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve birçok yabancı misafir katılacak.

Polonya Dışişleri Balanlığı Basın Sözcüsü
Kaynak: Polonya İstanbul Başkonsolosluğu

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir