Geziyoruz: Polonya ve Başkenti Varşova’dan Sevgilerimle!

Warsaw for Blog (infographic)

Polonya çok yakınımızda olmasına rağmen, belki de pek çoğumuzun hala hakkında pek de fazla bilgisi olmadığı ülkelerden bir tanesi. Varşova ziyaretimden sonra yakın çevremin ülkeyle ilgili sorduğu pek çok soruya cevap niteliğinde olacak bir yazı hazırlamaya ve sizleri bu yazının sonunda kısa bir Varşova turuna çıkarmaya karar verdim. Haydi başlayalım.

Polonya Para Birimi Nedir, Polonya Ucuz Bir Ülke Mi?

Polonya, bizler için ekonomik olarak yaşanması ve seyahat edilmesi en ekonomik Avrupa ülkelerinden bir tanesi. An itibariyle 1 Türk Lirası, 1,33 PLN (Polonya para birimi, Złoty) olarak hesaplanmaktadır. McDonalds’ta 10TL’ye bir menü yiyebileceğinizi söylersem herhalde yiyecek, içecek için ne kadar bir bütçe ayırmanız konusunda fikir verecektir.

Polonya Konsolosluğu Nerede, Polonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir, Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen Bölgesi içinde yer alan Polonya’ya vize almak için diğer Avrupa ülkelerine yaptığınız hazırlıklardan daha farklı bir işlem yapmanız gerekmiyor. Tüm üye ülkeler tarafından istenen belgeler ve 190TL karşılığında Maslak – İstanbul’da bulunan Polonya Konsolosluğundan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Polonya Hangi Dili Konuşur?

38 milyonluk nüfusa sahip Polonya’nın resmi dili Lehçedir. Slav dillerinden olan Lehçenin dünyadaki en zor dillerden biri olduğunu Polonyalılar bile kabul ediyor. Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olduğunda gençlerin tümüne yakınının gayet düzgün bir şekilde İngilizce konuştuğunu da belirteyim.

Polonya Nasıl Bir Ülke, Neyi ile Meşhur?

Her şeyden önce Polonya, üniversiteleri ile çok ünlü. Hem kaliteli eğitim sistemi, hem uygun üniversite fiyatları hem de Avrupa’da yaşamın maddi olarak en kolay olduğu ülkelerden biri olduğu için her yıl binlerce Erasmus öğrencisi değişim programı kapsamında Polonya’yı tercih ediyor. Polonya votkasından bahsetmeden olmaz ama özellikle Polonya’nın başkenti Varşova’da sabahlara kadar süren çılgın gece hayatı da gençler için öncelikli sebeplerinden bir tanesi.

Varşova’da bulunduğum süre boyunca Polonya mutfağına dair pek çok şey denedim ama en beğendiğim Polonyalılar tarafından da çok methedilen Pierogi oldu. Bir çeşit mantı olan ve etli, patatesli, ıspanaklı çeşitleri bulunan bu Polonya yemeğini denemenizi öneririm.

Polonya’nın hem başkenti olması hem de coğrafi olarak ülkenin tam ortasında olması sebebiyle Varşova, diğer şehirlere de kolay bir ulaşım imkânı sunuyor. Gelişmiş tren ağı sayesinde Krakow, Wroclaw ve Poznan gibi diğer Polonya şehirlerine 2 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. (Yaklaşık 20 €)

Polonya’nın İklimi Nasıl?

Kuzeydoğu Avrupa ülkelerinden olan Polonya’da özellikle kışlar çok sert geçiyor. Kış mevsiminde gidecekseniz soğuğa karşı tedbirli olmanızı tavsiye ederim. Şubat ayında -20 dereceyi gördüğüm Varşova sokaklarında Polonya votkasının su gibi içildiğini söylesem herhalde şaşırmazsınız.

Küllerinden Doğan Başkent: Varşova’da Gezilecek Yerler

2.Dünya Savaşı esnasında Naziler, şehrin tamamına yakınını yerle bir etmiş olsa da Polonyalılar tarihlerine sahip çıkarak şehirlerini aslına sadık kalarak 1980’li yıllarda tekrar inşa etmişlerdir. Bu büyüleyici şehrin sokaklarında dolaşırken, “küllerinden doğan başkent” derken ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. “Varşova’da gezilecek noktalar nerelerdir, Varşova’da ne yapılır, nerede kalınır”; kısaca “Varşova nasıl bir yerdir” sorularınızın cevapları için Varşova turuna davetlisiniz!

Konuk yazarımız Fergan KitaplıBlog.bavul.com‘da Editör olarak görev almaktadır.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

One Comment on “Geziyoruz: Polonya ve Başkenti Varşova’dan Sevgilerimle!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir