Geziyoruz: Polonya’da 11 Gün!

Polonya’ya turistik amaçlarla gelmek isteyip ‘kaç gün yeterli’ diye soranlara, ya da ‘nereleri gezmek lazım?’ sorusunu bize yöneltenlere gelsin bu yazımız da.

Polonya’da hem yaz hem de kış aylarına uygun turistik şehirler ve mekanlar vardır. Şuan belki de yaz tatilinizi planlıyorsunuz. O halde yaz mevsiminde Polonya’da 11 gününüzü nasıl değerlendirebilirsiniz, haydi bir gözatalım.

Öncelikle gelmeden önce Booking.Com ile otellerinizi ayrı ayrı gün ve şehirlerde rezerve ettiğinizden emin olun. Sonra her rezervasyon için çıktı alıp yanınızda getirirseniz daha iyi olur.

Haydi, başlıyoruz! Polonya yolcusu kalmasın!

1. ve 2. Gün: VARŞOVA…

warszawa

Öncelikli istikametimiz tabi ki Başkentimiz Varşova. Türkiye’den uçakla geliyorsanız, büyük ihtimal ilk önce Varşova’dan başlayacaksınız turunuza. Eğer araç ile Avrupa’nın başka güzel bir ülkesinden geliyorsanız, belki Poznan belki Krakow ya da Wroclaw üzerinden turunuza başlayabilirsiniz. Önemli husus şu ki, Varşova’ya ilk başta 2 gün ayırmanız.

Öncelikle şehir merkezinde güzel bir otobüs turu yapabilirsiniz. Ya da helikopter turları da tavsiye edilebilir. Groupon’da oldukça uygun fiyatlar ile turlar satın alabilirsiniz de.

nowy_swiatStare Miasto, yani Eski Şehir dediğimiz bölgeye uğramanız ise şart. Oraya giderken, Nowy
Swiat yani Yeni Dünya caddesinden geçmeniz gerekiyor. Orada güzel bir Café’de mola verebilirsiniz. Nowy Swiat ile Stare Miasto arasında ise Kehribar (Amber) taşı ve taşından yapılmış takıların satıldığı dükkanlar göreceksiniz. Polonya, dünyanın sayılı Kehribar üreticisi konumundadır.

kehribarYine Kehribar dükkanlarının hemen yanında hediyelik eşyalar satan minik ve şirin dükkanlar görebilirsiniz. Stare Miasto’nun merkezinde de, eğer yaz mevsiminde gidiyorsanız, restoranların açık servislerini göreceksinz. Birçok restoranın kurmuş olduğu bölmelerde, açık havada, yemeğinizi yiyebilirsiniz. Eğer kış mevsimi giderseniz, belirli zamanlarda meydanda festivaller yapılmakta.

Eski Şehir denilmesinin yegane sebebi ise, binaların görüntüsü ve oradaki tarihi koku ve dokudur. Stare Miasto meydanını biraz geçip Wisla (Vistula) nehrine doğru devam ettiğinizde, tarihi kaleleri görme fırsatı bulacaksınız.

Daha sonra Centrum yani Merkez’e döndüğünüzde (bu ikinci gün de olabilir), Kültür ve Bilim Sarayı (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) ‘na mutlaka çıkmalı ve kulenin tepesinden, 30. (otuzuncu) kattan Varşova’yı izlemelisiniz. Eğer Warsaw Pass kartınız var ise, ücretsiz gidebilirsiniz. Eğer yok ise, kişi başı 20 Zloty (yaklaşık 4.6 Euro) ‘ya bilet alabilirsiniz.

kültür ve bilim sarayı
Kültür ve Bilim Sarayı (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie)

Ya da, Varşova’yı ve aynı zamanda Kültür ve Bilim Sarayı’nı birlikte izlemek isterseniz, biz size Marriott Hotel’in içerisinde ve yine en üstte bulunan Panorama Sky Bar’ı tavsiye ederiz. Böylece hem şehrin güzelliğini hem de sarayı izleyip, fotoğraflama şansı bulursunuz. Akşam 18:00’dan sonra açık olan Panorama Sky Bar, adından da anlaşıldığı üzere, gökyüzünden (40. kattan) şehri izlemenize olanak tanıyor.

Łazienki Park - Varşova
Łazienki Park – Varşova

Yine ikinci gün, eğer Panorama Sky Bar’a gidecekseniz, akşam orada olmalısınız. O halde öğlen vaktini de Lazienki Park’da geçirebilirsiniz. Yaz mevsiminde açık olan park, her yıl yüz binlerce kişiyi ağırlıyor. Park öyle büyük ki, gittiğinizde çıkışın neresi olduğunu sormanız gerekebilir. Boylu boyunca yürüdüğünüzde, güzel café ve restoranlar da görebilirsiniz. Siz yürürken, sincap ve tavus kuşları sizlere eşlik edecektir. Ayrıca, bir yaz mevsimi, Pazar gününde, Chopin açık hava konserine denk gelmeniz mümkün.

Alışveriş yapmak isterseniz, Varşova’nın hemen merkezindeki Złote Tarasy’i önerebiliriz. Ayrıca, Arkadia ve Galeria Mokotow da iyi tercihler olabilir, alışveriş için.

Outlet arıyorsanız, Fashion House, güzel bir tercih.

Yemek yemek istediğinizde, Türk mekanı arıyorsanız, ve eğer merkezdeyseniz, Sapko Kebab’ı tavsiye etmeden geçemeyeceğim. DW. Centralny’den tramvay ile geçebilirsiniz Sapko’ya da.

zapiecek
Zapiecek Restaurant, Polonya

Eğer Polonya mutfağı arıyorsanız, Zapiecek… Polonya’nın neredeyse her yerinde bulabilirsiniz. Burada peynirli ve patatesli Pierogi tavsiye edebiliriz. Yine menüden günün çorbasını ve yemeğini sormanızda da yarar var. Ayrıca, Polonya’daki Pizza Hut’lar, lüks restoran gibi güzel mekanlardır. Pizza haricinde, peynirli domates çorbalarını ve yine peynirli ekmeklerini, ve hatta peynirden kenarlı vejeteryan pizzayı tavsiye edebiliriz.

3. ve 4. Gün: GDANSK – 3 şehir!…

Gdansk

Varşova’dan sonra Baltık Denizi’ne doğru yola çıkıyoruz. Hem yine bir Stare Miasto görmek hem de sahillerinde turlamak ve eğer suyu sıcaksa biraz yüzüp serinlemek üzere, Gdansk – 3 şehir yolculuğuna başlıyoruz. Kesinlikle yaz mevsiminde gidilmesi gereken bir bölge. Keza, kış mevsiminde oldukça dondurucu soğuklarla karşılaşabilirsiniz. Eğer hava oldukça sıcak olursa, Gdansk tarafında daha da fazla kalmak isteyeceksiniz.

sopot1
Krzywy Domek – Görmelisiniz! (Sopot)

Gdansk, Sopot ve Gdynia… Bunlar, bahsettiğimiz üç şehir. Gdansk’a, Varşova’dan ister araba kiralayarak isterseniz de tren ile gidebilirsiniz. Sopot sahilinde yaz mevsiminde kumların üzerine kurulan café’lerde çay ya da kahvenizi yudumlayarak denizi izleyebilirsiniz.

 

sopot2

Nehirleri, parkları, denizi, müzeleri, tarihi, sanatı… Daha nice unsuru ile kendinden söz ettiren üç şehri de görmelisiniz. Üç şehir arasında yolculuğu yine trenler ile yapabilirsiniz. Oldukça cüzzi ücretler ile biletler alıyorsunuz.

 

 

5. ve 6. Gün: Mazury Göller Yöresi (The Mazurian & Suwaki Lake Districts)

 

mazuryGdansk’tan sonra mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Kış aylarında donmuş olarak şahit olduğumuz Mazury Gölleri, yaz aylarında yemyeşil doğası ile karşılıyor bize. Göller içinde kayak ve kano yapabildiğiniz gibi, çevresinde şahane fotoğraf imkanları bulacağınıza eminim. Dinlendirici doğasına kendinizi bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

 7. Gün: Puszcza Białowieska (Białowieża Forest)

orman_polonyaŞimdi, daha da farklı bir yolculuk zamanı. Polonya’da asırlarca insanlarca hiç dokunulmamış ve Avrupa’nın ilk ormanları olma özelliğine sahip bir bölgenin varlığından haberdar mıydınız? Bir rehber (ki orada hazır sizler için) ile uzun bir yolculuğa çıkın, ormanın derinliklerine doğru.

Gitmişken, Hotel Carska’yı görebilirsiniz. Tarihi olma niteliğinde farklı bir tasarıma sahip otel ve restoran (Restauracja Carska w Bialowiezy).

8. Gün: Kraków

krakow-rynek

Araç ya da tren ile Krakow’a doğru devam ediyoruz. Polonya’nın en popüler turizm ve kültür şehrinde kendinize biraz zaman ayırmalısınız. Sadece Stare Miasto (Eski Şehir), Wawel Castle (Wawel Kalesi) ve çevresindeki katedralleri, müzeleri dolaşmak için en az 1 gün ayırmalısınız. Stare Miasto üzerindeki restoran ve café’lerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini sizler için gidip, görüp, deneyip, araştırdık. Krakow’un bir özelliği de, özellikle merkezi bölgelerinde herkesin İngilizce konuşuyor olması. Garsonlara Lehçe yanıt verdiğimizde dahi İngilizce sorular sormaya devam ettiğine çokça şahit olduk.

Ayrıca şehirde mutlaka fayton turu yapmalısınız!

Diğer bir farklı günü, yani 9. (dokuzuncu) günümüzü de, Wieliczka Tuz Madeni (Kopalnia Soli Wieliczka) ve Auschwitz Nazi Toplama Kampı (Auschwitz-Birkenau) için ayırmalıyız.

9. Gün: Auschwitz ve Wieliczka

kamp

Evet, Nazi toplama kamplarından en meşhur olanı, Auschwitz-Birkenau, Krakow şehrine araba ile 90 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Tren ve otobüsle de gidilebildiği gibi, Krakow şehir merkezindeki turizm acentalarından da sadece toplama kampı ya da tuz madeni için turlar satın alabilirsiniz. Her ikisinde de Almanca ya da İngilizce konuşan rehberler veriliyor. Bazı tur şirketleri, Tuz Madeni ile Auschwitz Toplama Kampı’nı farklı günlere ayırsa da, bizce tek gün içinde iki tarafı da gezmekte bir sakınca yok. Ancak sekizinci gün planı ile dokuzuncu gün planını birleştirirseniz, zaman kesinlikle yetmeyecektir. Tecrübe ile sabittir ki, kamp ve maden için farklı tek bir gün gerekmektedir.

Wieliczka_salt_mine

Hem Auschwitz Toplama Kampı hem de Wieliczka Tuz Madeni hakkında detaylı bilgiyi yine web sitemizde bulabilirsiniz.

10. Gün: Wrocław

Wrocław
Wrocław

Wrocław, Polonya’nın saklı şehridir.

Rynek (pazar), Stare Miasto (Eski Şehir), Wroclaw Üniversitesi Botanik Bahçesi, Wroclaw Aquapark, ve gez gez bitiremeyecek kadar müzeyi Wroclaw’da bulabilirsiniz.

Şehri küçük gezi araçlarıyla turlamak da mümkün.

Wrocław Town Hall, Centennial Hall (Hala Ludowa) da görülmesi gereken yerler listemizde. Öyle ki, Hala Ludowa, Unesco listesinde de yer alıyor.

11. Gün: Varşova’ya dönüş…

warszawa2
Varşova – Warszawa

 

Turumuza birkaç şehir ve bölge daha ekleyebiliriz aslında. Mesela, Zakopane. Ancak oraya kış mevsiminde gidilmesini tavsiye ediyoruz. Kayak ve kış sporları için Zakopane oldukça hem yerli hem yabancı turist alan bir şehir.

 

Onbirinci günümüzde, Varşova’ya dönüyoruz. Son olarak ‘Varşova’da kesinlikle görülmesi gereken yerler’ yazımıza da gözatarak, uçak gününüze ya da saatinize göre bir gezi planlayabilirsiniz, Başkent Varşova’da. Mesela, Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Polonya’da yine çeşitli turistik yazılarla, Geziyoruz köşesinde, birlikte olmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, TURİZM sayfamızı da mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Sağlıcakla! Tekrar bekleriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir