Geziyoruz: Kraków’da 2 Gün!

Kraków’a turistik amaçlarla gelmek isteyip ‘kaç gün yeterli’ diye soranlara, ya da ‘nereleri gezmek lazım?’ sorusunu bize yöneltenlere gelsin bu yazımız da.

Kraków’da hem yaz hem de kış aylarına uygun turistik şehirler ve mekanlar vardır. Şuan belki de yaz tatilinizi planlıyorsunuz. O halde yaz mevsiminde Kraków’da 2 gününüzü nasıl değerlendirebilirsiniz, haydi bir gözatalım.

Öncelikle gelmeden önce Booking.Com ile otellerinizi rezerve ettiğinizden emin olun.

Haydi, başlıyoruz! Kraków yolcusu kalmasın!

1. Gün: Kraków Şehir Merkezi ve Çevresi 

krakow-rynek

Varşova’dan geliyorsanız, araç ya da tren ile Kraków’a gidebilirsiniz. Kraków içinde çok da arabaya ihtiyaç duymadığımız için, tren yolculuklarını tercih ediyoruz genelde. Ki, 3-4 saat içerisinde tren ile Kraków’a varıyoruz, genelde. 

Polonya’nın en popüler turizm ve kültür şehrinde kendinize ve o güzelim şehre biraz zaman ayırmalısınız. Sadece Stare Miasto (Eski Şehir), Wawel Castle (Wawel Kalesi) ve çevresindeki katedralleri, müzeleri dolaşmak için en az 1 gün ayırmalısınız. Stare Miasto üzerindeki restoran ve café’lerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini sizler için gidip, görüp, deneyip, araştırdık. Kraków’un bir özelliği de, özellikle merkezi bölgelerinde herkesin İngilizce konuşuyor olması. Restoran şeflerine Lehçe yanıt verdiğimizde dahi İngilizce sorular sormaya devam ettiğine çokça şahit olduk.

Ayrıca şehirde mutlaka fayton turu yapmalısınız! Bu güzelim şehri, yaşamalısınız!

Diğer bir farklı günü, yani 2. (ikinci) günümüzü de, Wieliczka Tuz Madeni (Kopalnia Soli Wieliczka) ve Auschwitz Nazi Toplama Kampı (Auschwitz-Birkenau) için ayırmalıyız.

2. Gün: Auschwitz ve Wieliczka

kamp

Evet, Nazi toplama kamplarından en meşhur olanı, Auschwitz-Birkenau, Krakow şehrine araba ile 90 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Tren ve otobüsle de gidilebildiği gibi, Krakow şehir merkezindeki turizm acentalarından da sadece toplama kampı ya da tuz madeni için turlar satın alabilirsiniz. Her ikisinde de Almanca ya da İngilizce konuşan rehberler veriliyor. Bazı tur şirketleri, Tuz Madeni ile Auschwitz Toplama Kampı’nı farklı günlere ayırsa da, bizce tek gün içinde iki tarafı da gezmekte bir sakınca yok. Ancak birinci gün planı ile ikinci gün planını birleştirirseniz, zaman kesinlikle yetmeyecektir. Tecrübe ile sabittir ki, kamp ve maden için farklı tek bir gün gerekmektedir.

Wieliczka_salt_mine

Hem Auschwitz Toplama Kampı hem de Wieliczka Tuz Madeni hakkında detaylı bilgiyi yine web sitemizde bulabilirsiniz.

Kamp ve Tuz Madeni gezisi sonrası, Kraków‘da dönüş vakti gelmiş demektir. Polonya’da daha fazla gezilecek yer noktasında, #Geziyoruz sayfası size bir hayli yardımcı olacak kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir