Geziyoruz: Varşova’da 3 Gün!

Varşova’ya turistik amaçlarla gelmek isteyip ‘kaç gün yeterli’ diye soranlara, ya da ‘nereleri gezmek lazım?’ sorusunu bize yöneltenlere gelsin bu yazımız da.

Polonya’da hem yaz hem de kış aylarına uygun turistik şehirler ve mekanlar vardır. Şuan belki de yaz tatilinizi planlıyorsunuz. O halde yaz mevsiminde Varşova’da 3 gününüzü nasıl değerlendirebilirsiniz, haydi bir gözatalım.

Öncelikle gelmeden önce Booking.Com ile otellerinizi rezerve ettiğinizden emin olun. 

Haydi, başlıyoruz! Varşova yolcusu kalmasın!

VARŞOVA…

warszawa

Başkentimiz Varşova. Türkiye’den uçakla geliyorsanız, ister bir Avrupa şehrinden (ya da Ukrayna’dan) aktarmalı, ister direkt olarak THY ya da LOT havayolları Varşova’ya ulaşabilirsiniz. Eğer araç ile Avrupa’nın başka güzel bir şehrinden geliyorsanız, belki Poznan belki Krakow ya da Wroclaw üzerinden Varşova’ya ulaşmış olacaksınız. Önemli husus şu ki, Varşova’ya 2 ya da 3 gün ayırmanız!

Öncelikle şehir merkezinde güzel bir otobüs turu yapabilirsiniz. Ya da helikopter turları da tavsiye edilebilir. Groupon’da oldukça uygun fiyatlar ile turlar satın alabilirsiniz de.

nowy_swiatStare Miasto, yani Eski Şehir dediğimiz bölgeye uğramanız ise şart. Oraya giderken, Nowy
Swiat yani Yeni Dünya caddesinden geçmeniz gerekiyor. Orada güzel bir Café’de mola verebilirsiniz. Nowy Swiat ile Stare Miasto arasında ise Kehribar (Amber) taşı ve taşından yapılmış takıların satıldığı dükkanlar göreceksiniz. Polonya, dünyanın sayılı Kehribar üreticisi konumundadır.

kehribarYine Kehribar dükkanlarının hemen yanında hediyelik eşyalar satan minik ve şirin dükkanlar görebilirsiniz. Stare Miasto’nun merkezinde de, eğer yaz mevsiminde gidiyorsanız, restoranların açık servislerini göreceksinz. Birçok restoranın kurmuş olduğu bölmelerde, açık havada, yemeğinizi yiyebilirsiniz. Eğer kış mevsimi giderseniz, belirli zamanlarda meydanda festivaller yapılmakta.

Eski Şehir denilmesinin yegane sebebi ise, binaların görüntüsü ve oradaki tarihi koku ve dokudur. Stare Miasto meydanını biraz geçip Wisła (Vistula) nehrine doğru devam ettiğinizde, tarihi kaleleri görme fırsatı bulacaksınız.

Daha sonra Centrum yani Merkez’e döndüğünüzde (bu ikinci gün de olabilir), Kültür ve Bilim Sarayı (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) ‘na mutlaka çıkmalı ve kulenin tepesinden, 30. (otuzuncu) kattan Varşova’yı izlemelisiniz. Eğer Warsaw Pass kartınız var ise, ücretsiz gidebilirsiniz. Eğer yok ise, kişi başı 20 Zloty (yaklaşık 4.6 Euro) ‘ya bilet alabilirsiniz.

kültür ve bilim sarayı
Kültür ve Bilim Sarayı (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie)

Ya da, Varşova’yı ve aynı zamanda Kültür ve Bilim Sarayı’nı birlikte izlemek isterseniz, biz size Marriott Hotel’in içerisinde ve yine en üstte bulunan Panorama Sky Bar’ı tavsiye ederiz. Böylece hem şehrin güzelliğini hem de sarayı izleyip, fotoğraflama şansı bulursunuz. Akşam 18:00’dan sonra açık olan Panorama Sky Bar, adından da anlaşıldığı üzere, gökyüzünden (40. kattan) şehri izlemenize olanak tanıyor.

Łazienki Park - Varşova
Łazienki Park – Varşova

Yine ikinci gün, eğer Panorama Sky Bar’a gidecekseniz, akşam orada olmalısınız. O halde öğlen vaktini de Lazienki Park’da geçirebilirsiniz. Yaz mevsiminde açık olan park, her yıl yüz binlerce kişiyi ağırlıyor. Park öyle büyük ki, gittiğinizde çıkışın neresi olduğunu sormanız gerekebilir. Boylu boyunca yürüdüğünüzde, güzel café ve restoranlar da görebilirsiniz. Siz yürürken, sincap ve tavus kuşları sizlere eşlik edecektir. Ayrıca, bir yaz mevsimi, Pazar gününde, Chopin açık hava konserine denk gelmeniz mümkün.

Alışveriş yapmak isterseniz, Varşova’nın hemen merkezindeki Złote Tarasy’i önerebiliriz. Ayrıca, Arkadia ve Galeria Mokotow da iyi tercihler olabilir, alışveriş için.

Outlet arıyorsanız, Fashion House, güzel bir tercih.

Yemek yemek istediğinizde, Türk mekanı arıyorsanız, ve eğer merkezdeyseniz, Sapko Kebab’ı tavsiye etmeden geçemeyeceğim. DW. Centralny’den tramvay ile geçebilirsiniz Sapko’ya da.

zapiecek
Zapiecek Restaurant, Polonya

Eğer Polonya mutfağı arıyorsanız, Zapiecek… Polonya’nın neredeyse her yerinde bulabilirsiniz. Burada peynirli ve patatesli Pierogi tavsiye edebiliriz. Yine menüden günün çorbasını ve yemeğini sormanızda da yarar var. Ayrıca, Polonya’daki Pizza Hut’lar, lüks restoran gibi güzel mekanlardır. Pizza haricinde, peynirli domates çorbalarını ve yine peynirli ekmeklerini, ve hatta peynirden kenarlı vejeteryan pizzayı tavsiye edebiliriz.

Varşova’da son gün…

warszawa2
Varşova – Warszawa

Son günümüzde,  ‘Varşova’da kesinlikle görülmesi gereken yerler’ yazımıza da gözatarak, uçak gününüze ya da saatinize göre bir gezi planlayabilirsiniz, Başkent Varşova’da. Mesela, Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Polonya’da yine çeşitli turistik yazılarla, Geziyoruz köşesinde, birlikte olmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, TURİZM sayfamızı da mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Sağlıcakla! Tekrar bekleriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir