Polonya’nın AB üyeliğindeki 10 yılı [Rehber]

2004 yılında AB’ye giren Polonya akabinde geçen süre zarfında hem siyasal hem ekonomik olarak kendini geliştirmeyi başardı. Orta Avrupa’da bulunan ve Avrupa’nın gelişen yüzü olan Polonya, Almanya’nın doğusunda, Rusya’nın kuzeybatısında ve Baltık Denizi’nin güneyinde bulunmasının yanında hem AB ve NATO’da olması sebebiyle de ABD açısından çok önemli bir partner ve müttefik haline geldi.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan Polonya’nın AB üyeliğindeki 10 yılı adlı rehberde AB üyeliğiyle ile ilgili olarak; “Coğrafi konumumuz sayesinde ülkemiz Avrupa’nın gelecekteki mimarisinin kilit rolünü alacaktı ve Avrupa’yı siyasi ve ekonomik bakımdan kılmakta önemli rol oynayacaktı. Fakat, biz Avrupa Birliği bir garanti olarak değil, bir fırsat olarak değerlendirdik. Başarımız, girdikten sonra tamamen duruşumuza ve tavrımıza bağlıydı.” diye belirtilmiş.

Polonya’nın şuandaki konumuna yani Avrupa’da siyasi bir aktöre dönüşmesinin tesadüf olmadığı belirtilirken, yayınlanan rehberde buraya gelene kadar olan faktörlere başlık olarak bakıldığında:

1- KRİZ SIRASINDA ÇOK İYİ EKONOMİK DURUM.
2- SİYASİ İSTİKRARLIĞI.
3- KOALİSYON KURABİLME VE EKİP ÇALIŞMA YETENEĞİ.
4- AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN EN GÜÇLÜ SİYASİ GRUBUNDA BÜYÜK SAYIDA VEKİLE SAHİP OLMAK.
5- KURUMSAL İŞBİRLİĞİ ALANINDA TECRÜBE.
6- ENTEGRASYON İÇİN KAMUOYUNUN GÜÇLÜ DESTEĞİ

olarak belirtilmiş.

Polonya’da Erasmus daha popüler hale geldi

“AB’ye entegre olmanın etkilerinden biri eğitimsel değişim programlarına katılma şansını kapsıyor olmasıdır. Erasmus hala genç Avrupalılar arasında en çok bilinen ve meşhur olan programdır. 2003/2004 ve 2012/2013 yılları arasında, Erasmus Programı Antlaşmasına sahip olan Leh üniversite sayısı 151’den 324’e çıkarak ikiye katlandı. Bunun anlamı ise Erasmus Programı altında yurtdışında eğitim gören ve yaşayan öğrenci sayısı sistemli olarak artmaktadır. Ayrıca bu artış Avrupa Üniversitelerinde eğitim gören Leh okutmanlar sayısında da gözlenmektedir.”

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan Polonya’nın AB üyeliğindeki 10 yılı adlı rehberde ekonomik, kültürel, eğitim, ticaret gibi birçok alanla ilgili çok güzel detaylı açıklamalar ve grafikler yayınlanmış. Raporun tamamına bakmak isteyen kişiler bu linkten indirebilirler ve detaylı olarak inceleyebilirler.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir