2016 Polenezköy Kiraz Festivali Başlıyor!!!

Her sene düzenli olarak yapılan Polenezköy Kiraz Festivali, bu yılda ziyaretçilerini bekliyor.  28-29 Mayıs ve 04-05 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Beykoz’da yer alan Polenezköy’de gerçekleştirilecektir.

İstanbul’un önemli festivalleri arasında yer alan Polonezköy Kiraz Festivali, her yıl Haziran ayında düzenli olarak yapılmaktadır ve bir gelenek haline gelmiştir diyebiliriz.

Festival olmanın yanı sıra en önemli diğer bir özelliğide Polonya – Türkiye arasındaki bağları kuvvetlendiren önemli bir kültürel aktivitedir. Özellikle 2014 yılında Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü çerçevesinde yapılan etkinlikler ve ikili görüşmelerden sonra daha fazla önem kazanmıştır.

Żeńcy Wielkopolscy grubu geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali’nde

Polonya’daki Nietążkowo şehrinden „Żeńcy Wielkopolscy” halk oyunları topluluğu 27 Mayıs – 5 Haziran 2016 tarihleri arasında Polonezköy ve İstanbul’da sahne alacak. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu girişimleri sayesinde Polonya’dan davet edilen grup festival kapsamında  halk oyunlarını sergileyecekler.

Bunun dışında yine festival kapsamında Polonya halk oyunlarının öğretilmesi de öngörülmektedir. Ayrıca rubunun Türk seyircisi için Türk halk türküsü söyleyip dans etmesi planlanıyor.

Polonya’dan gelen grup festival dışında İstanbul içerisinde birkaç farklı noktada yine seyircilerle buluşacaktır.

zency

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir