Polonya hakkında size sorulmuş olan 6 çılgın soru!

Evet, ‘sorulmuş olan’ diyoruz; çünkü eğer Polonya’ya gelmişseniz, ne sebeple olursa olsun tek günlüğüne dahi uğramışsanız, yakınlarınız tarafından bu soruları sıkça duymuşsunuzdur ya da pek yakında duyacaksınız!

Polonya hakkında sizlere sorulmuş olan çılgın soruları listelemiş olalım.

Tüm soruları listelemek imkansız olsa da, birkaçına gözatmakta fayda var.

  1. Polonya, nerede?

    Bu soruyu dünyanın çeşitli yerlerinde, Polonya’dan geldiğimizi söyleyince, biz de sıkça duyuyoruz. Avrupa’da olduğunu bilenler olsa da, Avrupa Birliği üyesi mi yoksa Sovyet rejimi ile mi yönetiliyor, bilemeyebiliyorlar. Komşuları arasında Almanya’nın olduğunu öğrenince şok geçirenlere dahi rastladık tabi. E-mailler ile de bizlere bu tarz sorular geliyor.Polonya, 2004 yılından beri AB üyesidir. Cumhuriyet ile yönetilir. Komşuları: batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir.

Polska--mapa--Europa

  1. Hangi dili konuşuyorlar?

Bu soru da sıkça gelmiştir sizlere de. Lehçe mi desek, Polakça mı desek diye düşünürsünüz. Polakça deseniz, ‘onlar Lehistan değil miydi, Lehçe demiyorlar mı dillerine?’ diyen tarih bilgili arkadaşlarınız da çıkacağı gibi, ‘Polakça mı? O da nasıl bir dil?’ diyen dostlar da yok değil.

Polonya, Lehçe konuşur. Rusça ve Ukraynaca’ya benzerlikleri olsa da, farklı bir dildir. Lehçe, en zor diller arasında yer almaktadır.

lehce

  1. Euro ile alışveriş pahalı olmuyor mu?

    Polonya’da Euro değil, hala, Polonya Zlotisi para birimi olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği’nde olsa da, Euro’ya geçiş ertelenmiştir.

Zloty-Poland

  1. Her zaman soğuk mu?

Cevap hayır olsa da, yılın büyük bir bölümünde soğukta vaktimizin geçtiği de bir gerçek. Yılın 8 ayının kar yağışı ile geçtiğini de gördük, sadece 3 ay kar yağdığını da. Ancak bunların yanı sıra, Temmuz ve Ağustos aylarında ciddi sıcaklardan bunaldığımızı da biliyoruz. Lakin, her zaman soğuk mu sorusunu sıkça duyacaksınız.

winter_poland

  1. Herkes sarışın mı?

Tüm Polonyalılar sarı saçlı ve mavi gözlü mü? Tabi ki herkes olmasa da, çoğunluk öyle. Ancak bir İsveçli ya da Rus’dan farklı olduklarını söylemek mümkün. Lakin esmer ten çok bulunmuyor.

kids

  1. ‘Şu’ var mı? ‘Bu’ var mı?

Bu da farklı bir soru tarzı. ‘Türkiye’de rahat rahat yiyip içerken orada gurbet çekiyorsunuz!’ diyen çokça arkadaşınız olmuş ya da olacaktır. Tabi ki hiçbir şey Türkiye’deki tadı veremez. Ancak Polonya, unutulan bir köy değil, bir Avrupa ülkesi ve aradığınız birçok şeyi bulabiliyorsunuz. Eskiden yoktu ancak artık Türk marketleri de restoranları da oldukça çoğaldı. Bu da bir gerçek.

Sadece 6 soru yazabilmiş olsam da, eminim sizlerde de oldukça soru birikmiştir. Bizlerle paylaşırsanız, çok memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir