Polonezköy’ün Kurucularından Çaykovski Mehmet Sadık Paşa’nın Osmanlı Anıları

Gülnar Kara tarafından yazılan Polonezköy’ün Kurucularından Çaykovski Mehmet Sadık Paşa’nın Osmanlı Anıları adlı kitap Kölmen Yayınları aracılığıyla yayınlandı.

Yayınlanan kitapta Çaykovski, anılarında Osmanlı’yı, milletlerini, kültürel ve dini hayatını, askeri ve sosyal hayattaki yenileşme hareketlerini kendi çerçevesinden değerlendirerek, Osmanlı’nın Batı ile olan sorunlarını irdelemiştir. Kitap, bu bakımdan o devrin Kırım Savaşı’na kadarki özetlenmiş bir tarihi addedilebilir. Bu kitap, bir batılının gözünden Osmanlı tarihinin son yüzyılı hakkındaki bildiklerimize önemli katkı sağlayacaktır.

0000000694623-1

Kitabı almak isteyen kişiler online olarak DR, OdaKitap vb platformlardan satın alabilirler. Kitabın ücreti 25 TL olmasına karşın online platformlarda indirimli fiyatlarından yararlanabilirler.

[1] 1848-1849 ihtilal hareketleri sırasında Osmanlı Devleti’ne sığınan Leh ve Macar Mültecileri Osmanlı Devleti’nde önemli değişim ve yeniliklere imza atmışlardır. Osmanlı Ordusu bu değişim ve yeniliklerden en fazla etkilenen kurum olmuştur. Çünkü Osmanlı Devleti’ne sığınan mültecilerin büyük bir bölümü Avrupa askerî sistemini iyi bilen uzman askerlerdi. Michal Czajkowski de bunların en önemlilerinden biriydi. İslamiyet’i kabul eden Michal Czajkowski, Mehmed Sadık adını almıştır. Mülteciler meselesi çözüme kavuşunca Osmanlı ordusunda istihdam edilmiştir. Mehmed Sadık Paşa ordunun çeşitli birimlerinde görev almış ve generalliğe kadar yükselmiştir. [1]

Kaynak : 1-) MEHMED SADIK PAŞA (MİCHAL CZAJKOWSKİ) VE OSMANLI DEVLETİ’NDE KAZAK SÜVARÎ ALAYI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir