Polonya Hükümeti Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ni Kurdu

Pazartesi günü Varşova’da yapılan basın konferansı ile Polonya Ulusal Siber Güvenlik Merkezi faaliyetlerine başladı. Kurumun en önemli işlevleri arasında ülkenin en önemli altyapı sistemlerini korumak olduğu belirtildi.

Pazartesi günü Varşova’da düzenlenen basın konferansı ile merkez hakkında bilgilendirme yapıldı. Dijitalleştirme adında yeni bir bakanlık kurularak Ulusal Siber Güvenlik Merkezi faaliyetleri buraya bağlandı. Bunun yanında kurum NC Cyber NASK olarakta kayıtlarda geçiyor. Kurum özellikle ekonomi ve yönetim gibi ülkedeki kritik altyapılardan sorumlu olan önemli kurumlar arasında bilgi alışverişinde hızlı bir şekilde aracı olmaya da hizmet edecek.

Konferansa katılan ve yeni bakanlığın başında olan Anna Streżyńska siber güvenliğin, siber güvenlikte hızlı bilgi alışverişinin ve olaylara hızlıca müdahele etmenin öneminden bahsetti.

Yeni kurulan merkez NASK temelinde çalışacak ve 4 bölümden oluşacak. Bunlar araştırma ve geliştirme, operasyonel, eğitim ve analitik olarak belirlenmiş. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi devletin önemli unsurları ve altyapı sistemleri için 7 gün 24 saat aktif olup, herhangi bir siber atak gerçekleştirildiği takdirde saldırılara anında yanıt verme veya savunma durumuna geçecek.

Merkezin diğer işlevlerinden biride eğitim olarak belirlenmişti. Bu kapsamda kurumdaki personel için olası siber tehditlere karşı savunma senaryoları üzerinde ve kişisel gelişimleri için  eğitim kursları verilecek.

Yeni kurumun içerisinde bankacılık ve telekomünikasyonın yanı sıra Savcılık, Polis ve İç Güvenlik Ajansı’ndan temsilciler yer alacak. Bu sayede kurumlar arası hızlı bir iletişim sağlanmayı amaçlamışlar.

NC Cyber NASK yapılan tahminlere göre 2.5 milyon zl harcanarak hayata geçirilmiş. Anna Streżyńska kurulan merkezin devletin önemli kurumlarının yanı sıra kendi vatandaşlarınının da korumak için tasarlandığını belirtti. Bu nedenle Polonya vatandaşlarının güvenli internet kullanımları için bilgilendirici çalışmalar yapılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir