MBank sahte maillere karşı müşterilerini tekrardan uyarıyor

Dolandırıcılık amaçlı sahte mailler ya da diğer adıyla oltalama (phishing) saldırıları geçtiğimiz yıllara oranla dünyanın her yerinde olduğu gibi Polonya’daki kullanıcılar içinde tehlikeler oluşturuyor. Genel itibariyle bu sahte mailler GSM operatörleri ve bankalarla ilgili oluyor. Ve Polonya’da faaliyet gösteren MBank, kendileri tarafından gönderilmiş gözüken sahte maillerin artması nedeniyle müşterilerini tekrardan uyardı.

Gönderilen sahte maillerde kullanıcılara hesaplarına yetkisiz erişim olduğunu bundan dolayıda bilgilerini değiştirmeleri gerektiği yer alıyor. Kullanıcılar gönderilen maildeki bağlantıya tıkladıklarında MBank’ın ana sayfası gibi aynı şekilde oluşturulmuş sahte web sitesinde yönlendiriliyorlar. Burada ise kullanıcılardan giriş şifresi, telefon numarası,kredi yada banka kartıyla ilgili tüm detayları yazmasını istiyorlar. Bankada bu konuyla ilgili olarak müşterilerini bir kez daha uyardı.

Geçtiğimiz günlerde Polonya’nın en büyük ikinci Telekom grubu olan NETIA’a ait veriler çalınmıştı ve daha sonrasında yayınlanmıştı. Bu ifşadan siber korsanların NETIA saldırısınıda katarak MBank ile ilgili kullanıcılara sahte mailler attığı söylenenler arasında.

Phishing yöntemi nedir?

Phishing, “Password” (şifre) ve “Fishing” (balık avlamak) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ve Türkçe’ye oltalama (yemleme) saldırısı olarak çevrilen bir internet saldırı çeşidi. Bu saldırı, genelde sanal dolandırıcılar tarafından gönderilen e-posta veya oluşturulan web sayfası yoluyla gerçekleştiriliyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir