UniCredit, Bank Pekao’daki tüm hisselerini satıyor

Bloomberg kaynaklarına göre dünya’nın en büyük finans devlerinden biri olan İtalyan UniCredit, Polonya’nın en büyük ikinci bankası olan Bank Pekao SA’ya ait yüzde 40 hissesinin tamamını 5 milyar euro (5.5 milyar dolar) değerinde satarak sermaye toplamak istiyor.

Yaklaşık iki hafta önce UniCredit, elinde bulunan Bank Pekao’ya ait hisselerin yüzde 10’nu elden çıkarmıştı. Yapılan görüşmelerin en az altı saat sürdüğü belirtilirken, yapılan hisse satışı yaklaşık olarak 750 milyon Euro tutarında gerçekleşti.

UniCredit’in yeni CEO’su Jean Pierre Mustier, bankanın mali durumunu düzeltmek için yeni yollar arıyor. Bu kapsamda yeni CEO göreve başladığından bu yana maliyetleri düşürmenin ve karlılığı yükseltmenin yollarına bakıyor. Şuandaki şirket yapılandırması aşamasında Bank Pekao, UniCredit’in en iyi varlıklarından biri olarak gözüküyor. Şirket yine bu kapsamda online banka FinecoBank SpA’yı da elden çıkarmak istiyor.

UniCredit, Türkiye’de Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 81.8 hisse senetlerine sahip olan Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’nin yüzde 50 hissesine sahip bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir