Polonya Hükümeti Nükleer Enerji Santrali Kuracak!!

Geçen sene itibariyle başa gelen yeni Polonya Hükümeti, başta yargı olmak üzere birçok kurumda yaptığı yapısal değişikliklerle Avrupa’a adından en fazla söz ettiren ülke konumunda yer alıyor. Hükümetin son stratejisi ise yıllar sonra tekrar gündeme getirilen nükleer santral konusunda oldu. Hükümet 10 yıl içerisinde ilk santrali kurmayı planlıyor.

Nükleer enerjiye dönüş konusu daha önce Kalkınma Bakanlığı’nın en son stratejilerinde yer almış fakat ilk santralin hangi zaman aralığında yapılacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyordu. Fakat bu hafta Rzeczpospolita‘da yayınlanan bir makale ile daha fazla ön plana çıktı.

Enerji Bakanlığı’nın son yayınladığı rapora göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde 1.000 MW kapasiteli ilk nükleer santral inşası için bir program hazırlandığı belirtildi. Son zamanlarda Çin Hükümeti ile ilişkilerini geliştiren Polonya Hükümeti’nin Nükleer enerji konusunda da Çin ile işbirliği yapabileceği de söyleniyor.

Yapılan analizlerde yaklaşık olarak 12 milyar Euro olduğu fakat şuan için hala finansman konusunda bir çözüm bulunamamış. Yine yayınlanan son rapora göre bir Polonyalı şirketin nükleer enerji endüstrisinin oluşumunda büyük bir rol oynayacağı belirtilmiş. Bunun yanında yine aynı şirketin sadece nükleer değil modern reaktör malzemeleri için araştırma yapacak özel bir laboratuvarın kurulmasında da da yer alacak. Tahminlere göre 2030 yılına kadar tamamlanabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir