Polonya merkezli enerji şirketi PERN, NASK ile siber güvenlik için anlaştı

Polonya merkezli enerji şirketi PERN, Research and Academic Computer Network (NASK) ile siber güvenlik anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında NASK donanım ve yazılımın yanı sıra know-how ve uzman desteği de verecek.

PERN’in Başkanı Igor Wasilewski; en son teknolojiler ile hammadde taşımacılığı yaptıklarını bu nedenle teknik altyapı ve bilgi teknolojilerinin güvenliğinin sağlamak istediklerini belirtti. Ayrıca ham petrol ve yakıt temin edip depoladıklarını ve ülkenin enerji güvenliğini sağlama bilincinde olduklarını da ekledi.

NASK’ın Direktörü Wojciech Kamieniecki; PERN ile yaotıkları anlaşma sonucunda NASK’ın uzman kadrosu, bilgi ve deneyimleriyle yapacağı yenilikçi çözümler ile partnerlerinin kaynaklarını koruyacaklarını belirtti. Ve yapılan anlaşmanın 2017 yılının sonunda kadar geçerli olduğunu belirtti.

PERN şirketinin ilgilendiği altyapı sistemlerinin ülkenin enerji ve güvenliği açısından çok stratejik olduğu belirtiliyor. Şirket Sibirya’dan Orta Avrupa’ya kadar uzanan boru hatlarının Polonya tarafındanki işletmesinden sorumlu. Ayrıca şirket Polonya’da büyük bir depolama alanında sahip. Aşağıdaki resimde şirketin sorumlu olduğu boru hattına ait resim bulunuyor.

7d47b3f603ba11a4b8bf48fe7bf25e4a

NASK ile anlaşmanın önemi

Enerji kaynaklarının güzergahları da dahil olmak üzere ülke güvenliğindeki en önemli kısım diye belirtirsek yanlış olmaz. Geçmiş yıllara nazaran altyapı sistemleri siber saldırıların daha fazla hedefi olmaya başladı. Bu konuda verilebilecek en güncel örneklere baktığımızda; en önemli örneğin 2009 yılında İran’ın nükleer tesislerine Stuxnet ile yapılan siber operasyon diyebiliriz. İkinci olarak ise 2015 yılında Ukrayna’daki endüstriyel kontrol sistemlerine yapılan saldırı sonucunda enerji santralleri devre dışı bırakılmıştı. Bu kapsamda Polonyalı enerji şirketi PERN, çok önemli bir anlaşmaya imza atmıştır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir