Polonyalı FINTECH girişimi Valuto kapanıyor!!

2015 yılında CurrencyOne tarafından kurulan FINTECH girişimi Valuto, Uluslararası para transferi hizmeti sunuyordu ve aldığı kararla 22 Ağustos itibariyle kapanıyor. Aslında şirket 22 Haziran itibariyle tüm işlemleri durdurmuştu. Mevcut müşterilerin herhangi bir sorunu kalmaması için 22 Ağustos’a kadar hernagi bir yeni işlem yapılmadan açık kalmıştı. Ve bu ay itibariyle bu servis tamamıyla kapatılıyor.

Bu yıl Londra’da gerçekleşen FinovateEurope 2016 etkinliğinde finale kalan FINTECH alanındaki Polonyal girişim. Valuto, birden fazla para birimini destekleyen bu hesap türü, kendi kullanıcılarının birbirleri aralasında ücretsiz ve anında para transferi yapmalarına imkan tanıyordu. Yine bu etkinlikte Valuto, API hizmetini duyurmuştu.

Girişimin ana şirketi CurrencyOne’in Valuto dışında yine FINTECH alanında faaliyet gösteren Internetowykantor.pl ve Walutomat.pl adında iki projesi devam ediyor. Valuto’nın kapatılma nedenlerinden birinin ana şirketin gelişme stratejisindeki yaptığı değişikliklerden meydana geldiği belirtiliyor. Fakat farklı kaynaklar işin altında başka sebeplerin olabileceğinide dile getiriyor.

Geçtiğimiz haftada Polonya’daki FINTECH sektöründe önemli gelişmeler yaşanmıştı. Polonya’da faaliyet gösteren iki ayrı online sistemi olan Dotpay ve eCard güçlerini birleştirmişti. Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Przemysław Lech Figarski, yapılan entegrasyonun tüm fintech sektöründe var olan zorluklara bir cevap niteliğinde olduğunu belirtiyor.

Yine yukarıdaki yorumdan anlayacağımız gibi Polonya’daki FINTECH sektöründe sıkıntılar var ve devam edecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir