Henryk Kowalczyk: 500+ Programı kapsamında 5 milyar zł ödendi

Avrupa kıtasındaki diğer ülkelerde olduğu gibi Polonya’da da demografik sorunlar bulunuyor. Geçen yıl sonbaharda başa gelen yeni Hükümet, yaklaşan demografik krize çare bulma adına kendi planını tanıtmıştı. Soruna çare bulmak adına çocuklu ailelere maddi yardımn yapmayı planlıyordu. Geçirilmek istenen yasada Polonya’da yaşayan AB vatandaşları ve AB içerisinde olmayan ülkelerin vatandaşlarınında gerekli şartları sağladıkları takdirde, programdan yararlanmalarında herhangi bir proıblem olmadığı belirtilmişti.

Beklenen yasa 2016 yılının Nisan ayında devreye girdi ve başlamış oldu. Program kapsamında Polonya ekonomisininde iyi bir yönden etkileneceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Ayrıca program için Hükümet bütçesinden bu sene için 15 milyar zł ayrıldı. Bakan Henryk Kowalczyk Puls Biznesu’ya verdiği röportajda; şuana kadar 500+ programı kapsamında ailelere 5 milyar zł’nin dağıtıldığını belirtti.

Nisan 1’de başlatılan programın Temmuz sonuna kadar olan periyotunda, belediyelere toplamda 2.6 milyon başvuru yapıldı. 500+ kapsamında ailelere 5 milyar zł ödendi. Bakan Henryk gelecek yılda programı uygualamak istediklerini ve bunun içinde 23 milyar zł bütçeye ihtiyaçlarının olacağını belirtti. Bu yüzden gelecek yıl için yapılacak bütçe görüşmelerininin zorlu geçeceğinin sinyalini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir