İran’dan gelen 2 milyon varil ham petrol Gdansk’taki rafineriye ulaştı

Polonya’daki petrol şirketlerinden biri olan Grupa Lotos, pazartesi günü “Atlantas” ve “Calida” adlı tankerler aracılığıyla İran’dan aldığı 2 milyon varil ham petrol, Gdansk’ta bulunan NaftoPort Petrol Rafinerisi‘ne ulaştı.

Pazartesi günü ulaşan ham petrolün terminale aktarılmasının toplamda 30 saat sürdüğü belirtiliyor. Yıllardan sonra ilk defa İran’a ait ham petrol Gdansk’daki rafineriye taşındı.

Yapılan ticaret  İran petrolünün dünya piyasalarındaki satışından sorumlu şirket olan  National Iranian Oil Company ile Grupa Lotos arasında bir anlaşma çerçevesinde gerçekleşiyor. Alınan İran petrolünün hammadde kaynaklarının çeşitlendirilmesinde stratejik bir parça olduğu belirtilirken bunun yanında Polonya’daki enerji güvenliği sektörünün güvenliğini de arttırdığına dikkat çekiliyor.

Grupa Lotos adına konuşan  Marcin Zachowicz, uzun yıllardan sonra İran ile yapılan ilk ham petrol ticaretinin bir test olduğunu vurguluyor. Aldıkları ham petrolün kalitesinin, işlenmesi ve ekonomiye olan olası sonuçlarını gördükten  sonra ticarete devam edip-etmeyeceklerine karar vereceklerini belirtiyor.

Alınan 2 milyon varil ham petrolden 61.5 milyon litre benzin ve 116 milyon litre dizel üretilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir