Polonya’da Market Alışverişi Nereden Yapılır?

Polonya’ya ister geçici süreliğine gelin, isterseniz temelli taşınmış olun, evinize mutlaka market alışverişi yapmanız gerekiyor. Peki, en uygun alışverişi nereden yaparız? Hangi mağazaları takip ederiz?

Biedronka ve Lidl

Her ikisi de Polonya’nın en uygun mağazaları. Birçok şehirde ve mahallede bulabirsiniz. Gıda alışverişi için imdadınıza yetişir, her iki markette.

Auchan?

Fiyatları standarttır ve eğer yakında varsa uğranabilir. Ancak aylık alışverişlere geldiğinde Biedronka ve Lidl’da hesabınızın daha düşük maliyetlere ineceği bir gerçektir.

Carrefour ve Real

Her ikisi de Polonyalıların da tercih ettiği marketler. Yakınlarda varsa gidilebilir. Her zaman olmasa da haftanın ve ayın belli günlerinde indirimler olabiliyor. Her ikisinde elektronik ürünler de olabiliyor (şubeden şubeye farklılık gösterir).

Alma?

Fiyat olarak çok tatmin etmeyecektir. Genelde gıda üzerine bu mağaza, fiyatları açısından memnun edemiyor bizleri.

Tesco?

Gidilebilir. Bazıları 7/24 açık olduğu için, güzel bir avantaj aslında. Gece uyku tutmadığında gidip aylık alışverişi aradan çıkarabilirsiniz. Ancak hiçbir zaman Biedronka ya da Lidl kadar uygun fiyatlar beklemeyin. Tabi ki yine de özel indirimli ürünlerde yok değil. Gidip görmek gerek.

Makro?

Tabi ki en iyisi Makro, diyebiliriz. Ancak üye olmak için şirketiniz üzerinden kart çıkartmalı, ya da bir şekilde üye olmaya çalışmalısınız. Normal, bireysel üyeliği, Polonya’daki Makro, kabul etmiyor. Restoranlar, kafeteryalar, ya da bazı toptancılar da, Makro’yu tercih ediyor.

Biz?

Her birini denedik diyebiliriz, yıllardır. Hangisi denk gelirse, ona gitmeye çalışsak da, Biedronka ya da Lidl gibi uygunu yok. Makro ise üyelik gerektirdiği için, onu istisna tutuyoruz.

Bu saydıklarımız haricinde tabi ki marketler var. Zincir haline gelmiş Żabka ya da 1 Minute gibi marketler, sadece evinizin çevresinde olduğunda ekmek ya da içecek almanızda yardımcı olabilir sizlere. Ya da kahvaltılık alabilirsiniz, belki. Ancak yukarıda saydıklarımızın hepsi ‘hipermarket’ kategorisine girdiği için, sizlerle tek tek paylaşmak istedik. Liste dışında tabi ki market kalmış olabilir. Yorumlarla bizlere bu konuda katkıda bulunursanız, gidip oralar hakında da yazılar hazırlama imkanı buluruz.

Sağlıcakla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir